Svobodné   Environmentální Odpovědi

              + přidej si

Pasivni funkcionalismus

Žebětín


Popická dřevostavba


Další náměty


Reference

 

Motivace:

OZE  u nás můžeme, ale nemusíme budovat, ovšem domy se budou stavět stále z důvodů potřeb bydlení. Kvalitní obálka stavby zaručující nízké náklady na provoz domu a dobrou tepelnou pohodu by nám měla spolehlivě sloužit aspoň století. Její případná rekonstrukce je finančně náročná a v mnoha případech i nemožná.

 

Žebětínský nízkoenergetický dům byl navržen tak, aby jeho provozní  nároky činily do  20kW/m2/rok a aby se typově nelišil od běžné výstavby. Dům byl svépomocně postaven z běžných materiálů a obvyklými technologiemi  za cenu prakticky stejnou jako je cena okolních RD, které zvenku vypadají podobně. Snahou bylo prokázat, že dům lze postavit i na základě běžného typu domu i s minimem aktivních systémů. 

Realizovaný dům sice nedosáhl magické hranice spotřeby tepla na topení 15 kWh/rok na 1m2, ale jen hodnoty 20 kWh/rok na 1m2. Ale vzhledem k ekonomickým nákladům je to úspěch nad původní nízkoenergetické očekávání

 

 

 

 

 

 

Pasivní rodinný dům v Popicích je sestaven z dřevěných příhradových nosníků, ty byly vyrobeny na míru jednoduchou technologií z proschlého smrkového dřeva. Tento systém má oproti jiným velké výhody:
Tepelná izolace je užita v jedné kompaktní vrstvě.
Konstrukce má jen jeden vnitřní a jeden vnější mechanicky velmi odolný plášť opatřený omítkou.
Příhrady umožňují  snadnou instalaci rozvodů (vzduchotechniky a kanalizace) v obvodovém plášti. Stavba je méně pracná.

Jde o dům, který se na pohled neliší od novostaveb v okolí. Byl stavěn svépomocí za necelé 2 roky, rodina investora zde bydlí od r.2009. 

V domě zatím kromě rekuperace není instalován žádný aktivní systém. Časem se počítá s TUV kolektory. Realizovaný dům byl testován na těsnost, tzv. Blow Door testem, výměna vzduchu při rozdílu 50Pa činila n50= 0.33 1/h   (viz protokol)  , v zimním období bude prověřen infrakamerou.

Fotogalerie ze stavby

  copyright 2008 - J.S.&J.S.