[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: doporuceni pro IPCC



On Mon, 11 Oct 2010, Metelka Ladislav wrote:

Dobrý den, zdravím z Busanu.
Docela mě překvapuje, že, jak píšete, pro témata z WG II a WG III není dost peer-reviewed literatury. Proč je to tak? Články, týkající se aplikací nových technologií nejsou recenzovány? Proč? Pokud jde o Pachauriho, ve WG I to zatím funguje, obávám se, spíše navzdory Pachaurimu. O co teď jde především je důvěryhodnost a nezávislost IPCC a ty jsou s ním, obávám se, poměrně dost (nepřímo úměrně) spojeny.

L.Metelka

Vážený pane doktore,

je mi jasné, že jste velmi zaneprázdněn. Věřím ale, že jste si již našel čas a porozhlédl se, jaké zdroje zprávy wgII a wgIII užívají a citují. Už proto, že holt jste jediný český zástupce v IPCC, takže musíte mít v merku vše.

Představa, že by mnohé takové velmi rozsáhlé dokumenty měly být publikovány v recenzovaných vědeckých časopisech, je tak už i pro Vás jistě komická. Že by nějaký zveřejnil např. českou statistickou ročenku? A pokud jde o technologie, např. stavaři prostě hlavně staví, dost na tom, že tu a tam někdo o tom něco přednese nebo pořídí nějaký přehled. Nějaké starosti s impakt faktorem jsou jim zcela lhostejné (jak jsem slýchával od svého táty: když někdo něco umí, tak to dělá, když to umí míň, tak o tom učí, a když ještě míň, tak o tom píše). Pravda, těžko se tak dnes dostanou k titulu profesora. Ale Wolfgang Feist už taky profesor je.

K šedé literatuře najdete plně dostačující poznámku i v překladu, který jsem zveřejnil v únoru,
  http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/RC_IPCC_errors_cz.html
 či
  http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/RC_IPCC_errors_cz.pdf
 -- adresář s překladem jistě znáte...

Poznámky, že by šedou literaturu bylo možné či dokonce vhodné pominout, jsou, jak se ukazuje, kontraproduktivní. Využijí je takoví darebáci, jako např. jistý, Vám známý autor hnusného lživého článku v dnešním Reflexu (přepošlu).

s pozdravem
 (nevím zda do Cancúnu nebo do Hradce)
 Jan Hollan

PS. Kodaňská diagnóza už je zcela počeštěná (až na škálu kilometrů v obr. 11, to mi připadalo zbytečné) a dle možností updatovaná. Budeme ji tisknout i s nějakými fotkami, kdybyste měl k textu ještě nějaké návrhy na vylepšení, budu rád. Obrázky jsou u ní i samostatně
            (tj. v http://amper.ped.muni.cz/gw/diagnosis/ )
v příslušném adresáři fig_cz, kdyby se Vám hodily.


On Sat, 9 Oct 2010 12:04:35 +0200 (CEST)
Jan Hollan <jhollan@amper....muni.cz> wrote:

Pane doktore,

nakoukl jsem onehdá na Váš nedávný článek, kde píšete, na čem jste se na ústavu domluvili ohledně doporučení pro IPCC.

Připadá mi, že jedno z nich se míjí s celým záběrem IPCC. Pro wg2 a wg3 je nerozumné a kontraproduktivní trvat na tom, že se budou shrnovat jen peer-reviewed práce. Těch je tam poskrovnu a vůbec by obory, které ty dva další díly AR5 mají shrnout, nepokryly. A jinak tomu nikdy nebude. Ani v anglicky mluvících zemích, natož jinde.

Já ty obory, které pokrývají pracovní skupiny 2 a 3 dost sleduju, nevím jestli Vy nebo někdo z CHMI taky. Např. doktorát mám z pasivních domů. Pasivní laťka je pro velké snížení spotřeby budov (či nezvyšování úhrnu spotřeby v rozvojových zemích) zcela zásadní. Skutečně recenzované publikace jsou o tom stěží jaké, ostatně to platí pro stavebnictví vůbec. Přesto k tomu dobrá, spolehlivá literatura existuje. Prostě popisuje vyvíjející se praxi a občas zrod nějaké nové technologie.

Pak ještě k jedné starší věci: jsem zásadně proto tomu, aby IPCC vedl klimatolog. V práci wg1 nejsou vůbec žádné problémy, tam to běží hladce. Pachauri je ideální osoba, která může pomáhat práci těch dvou dalších skupin i formulovat implikace vývoje poznání pro média a politiky. Nejen proto, že má dva doktoráty z relevantních oborů. Jistě, tím velmi vadí všem, kteří si přejí zachovat business as usual. A těch je hodně a mají za sebou nesmírné finanční prostředky. Patří k nim i stavebnictví: proč by mělo stavět jinak, kvalitně, když obchody kvetou i tak?

Závěrem k té Kodaňské diagnóze: já mám skluz v několika jiných publikacích, které měly být už dávno hotové, tak už na Diagnózu čas nemám, např. ji znovu číst. Kdybyste v textu našel cokoliv, co by bylo dobré změnit, budu Vám moc vděčný za upozornění. Na webu je v adresáři source_files i výchozí *.odt, dá se to opravit rovnou v něm. Taky kdybyste věděl nebo uměl najít vektorovou podobu těch několika zbývajících obrázků, které jsem nepočešťoval, neb s bitmapami se nerad patlám (6, 7, 9, 13, 21), byl bych moc rád. Však ty počeštěné obrázky můžete užívat v přednáškách atd. taky.


srdečně zdraví
 J. Hollan
 http://amper.ped.muni.cz/gw


PS.
moc Vám doporučuju k přečtení knížku Climate cover-up od Jamese Hoggana. Můžu Vám ji půjčit, kdybyste měl cestu do Brna. Ona je sice už rok stará, od té doby se toho ještě hodně zlého událo, ale většina aktérů zůstává. Jinak ji Amazon pošle tak do deseti dnů; myslím, že byste na ústavu měli mít jednu v každé pobočce...