Extrémy klimatu a počasí v USA

nabývají značně na síle, roky 2011 i 2012 se přitom drží na špici. Vzhledem k tomu, že souvislé území Spojených států má rozsah značné části kontinentu, vyskytují se tam někdy i nebývalá sucha a nebývale mohutné srážky současně. Extrémním suchem trpí hlavně jižní střední část země, povodněmi a záplavami pak oblasti východní. Záplavy na dolním toku Mississipi se ale vyskytují i současně se suchem hned vedle zaplavených oblastí. Texas, obilnice Ameriky i světa, trpí rekordním suchem již od jara 2011. I tam v onom roce farmáři vybíjeli dobytek, neb jej neměli čím živit – fenomén, o němž jsme dříve slýchali leda tak oblasti Afrického rohu či ze Sahelu. Sucho a případně k tomu i vítr způsobují, že se mnohé požáry rozrostou do gigantických rozměrů. Jako jeden z mnoha koncem června 2012 v Coloradu.

Samozřejmě, i ve vysušených oblastech se občas vyskytnou přívalové srážky. Vyprahlá půda je neumí pojmout a ony tím vedou k povodním.

Důkladné články o situaci lze nalézt zejména na webu Climate Progress. V posledních měsících například:

Nejen o extrémech amerických píše výborně Dr. Jeff Masters. Přehledy mnoha typů extrémů nabízí pak NOAA.

Jedním z důvodů, že extrémy trvají dlouho a jsou silnější, je odledňující se Arktida, více viz soubor vliv_arktidy_odlednene.htm.

Jan Hollan (hollan na ped.muni.cz),
pracovník vědeckých center CzechGlobe a AdMaS