Nutné změny svépomocného solárního systému
užívaného v programu Slunce pro Bílé Karpaty

Veronica / Jan Hollan

11. apríl 2001


Obsah

Úvod

Léta montování a údržby svépomocných solárních systémů (doslova ,,slunečních soustav``), jejichž veškeré části navrhl původně Jiří Svoboda, ukázala jejich slabiny. Ty sice provoz neznemožňují, ale přinášejí dost starostí. I si nimi nicméně všechny soustavy, kterých si někdo alespoň jednou týdně všímá, už léta docela pěkně fungují.

Není naštěstí těžké slabiny odstranit. Už to mohlo být dávno hotovo, jen by muselo vývoji věnovat více lidí více času. Ale lépe pozdě než nikdy.

Slabiny, které se projevily

I přesto většina soustav funguje poměrně dobře, tj. poskytne ročně více než patnáct set kilowatthodin tepla na ohřev užitkové vody.

Co je nutné změnit a jak

Už hotové soustavy je možné vylepšit tak, aby byly spolehlivější a vyžadovaly méně pozornosti, nové soustavy je nutné v řadě detailů stavět jinak. V některých případech nevím dobře, jak na to, v jiných už asi ano. Více hlav by asi vědělo víc, proto bych velmi uvítal poznámky všech uživatelů, montérů a udržovatelů. Začnu změnami, které jsem si buď už úspěšně ověřil nebo je považuji za nepochybně nutné.

Klíčové je přitom jiné uspořádání solárního okruhu, které takřka vyloučí únik páry z něj. Původní zapojení bylo vlastně úplně hloupé, škoda, že to nikoho nenapadlo dřív než na podzim roku 1999.

Solární okruh

Stavba kolektoru

Nádrž

Elektrické řízení a měření

Co je také vhodné změnit, ale kdoví jak

U jiných změn si nejsem moc jistý, že mají být provedeny právě takto. Potřebné ale jsou.

Konstrukce kolektoru

Solární okruh

Co je ještě vhodné dělat jinak a co ne

Co dělat jinak, to už momentálně nevím. Je to spíš na všech těch, kteří ony levné a jednoduché sluneční soustavy užívají a mají s nimi starosti.

O dvou věcech ale vím, že se jinak dělat nemají, i když si to nejeden uživatel myslel.

Ta nejčastější připomínka se týká připojení trubiček absorbéru na rozvodné trubky . To má skutečně být uděláno nepříliš pevně. Tak, že při tlaku metru a půl vodního sloupce jsou spoje těsné, ale když se přece jen stane, že kapalina začne zamrzat, tak je naděje, že se hadice svlečou a zabrání tak popraskání trubiček . Je to levná a poměrně účinná bezpečnostní pojistka. (Nahradit by ji mohlo leda nějaké hi-tech elektronické hlídání koncentrace lihu, které by kapalinu ze soustavy vypustilo, kdyby při teplotě pod nulou nebylo lihu dost, ale to by asi stálo přes deset tisíc korun.)

Vím také, že není vhodné nahradit líh (etylalkohol) jako přísadu pro zajištění mrazuvzdornosti kapaliny v solárním okruhu alkoholem dvojným či trojným, s vyšším bodem varu (etylén)glykolem či propylénglykolem . Nejen kvůli tomu, že se takové těžké alkoholy zvyšují viskozitu kapaliny a snižují tak průtok v okruhu. Horší je, že údajně napadají pozinkované části systému (rozvodné potrubí v kolektoru a na dně nádrže. Nejhorší ale je, že se odstavený kolektor evaporuje příliš pozdě, až při teplotě nad sto stupňů, a hadicemi je pak vytlačována vřelá voda. To nesnesou dobře ani hadice, a už vůbec ne jejich pěnová izolace z polyetylénu.

Líh ve skutečnosti má důležitou funkci v tom, že i v létě udrží teplotu v obou hadicích pod osmdesáti stupni. Proto by jej i tehdy mělo být ke dvaceti procentům. Jeho úniku ze soustavy lze účinně zabránit konstrukčně.

About this document ...

Nutné změny svépomocného solárního systému
užívaného v programu Slunce pro Bílé Karpaty

This document was generated using the LaTeX2HTML translator Version 99.2beta6 (1.42)

Copyright © 1993, 1994, 1995, 1996, Nikos Drakos, Computer Based Learning Unit, University of Leeds.
Copyright © 1997, 1998, 1999, Ross Moore, Mathematics Department, Macquarie University, Sydney.

The command line arguments were:
latex2html -init_file /home/hollan/cslatex/.l2h_cz-i_alone zmen0104.tex

The translation was initiated by Jan Hollan on 2001-04-17

hollan@ped.muni.cz (english / česky, raději než ,,cesky``)