up Up: home www of Jan Hollan

Úvod
publikace Národního klimatického programu České republiky č. 22, Praha 1996

Změna klimatu vyvolaná lidskou činností, zejména spalováním velkého množství fosilních paliv, je nejvážnější ekologickou hrozbou současnosti. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) shrnul své závěry a poznatky o změně klimatu[*] na podkladě předchozích hodnocení takto:

Od roku 1990 bylo dosaženo výrazného pokroku v pochopení problematiky změny klimatu a v současné době jsou k dispozici nové údaje a analýzy.

Koncentrace skleníkových plynů trvale rostou

Od předindustriálního období (tj. asi od roku 1750) vyvolává růst koncentrací atmosférických skleníkových plynů pozitivní radiační zátěž[*] klimatu, jejímž následkem je tendence k oteplování zemského povrchu a k dalším změnám klimatu.


Antropogenní aerosoly mají tendenci vyvolávat zápornou radiační zátěž


Klima se v posledním století měnilo

Meziroční změny počasí mohou být na libovolném místě velké. Analýzy meteorologických a dalších dat provedené pro velká území a pro období řádu desetiletí prokázaly však některé systematické změny:


Existují jasné důkazy vlivu člověka na klima

Jakýkoliv vliv člověka na klima se prolíná se "šumem" pozadí, tj. s přirozenou proměnlivostí klimatu, která je závislá jak na vnitřních fluktuacích klimatického systému, tak na vnějších vlivech, jakými jsou např. změny sluneční aktivity nebo vulkanické erupce.

Od roku 1990 bylo dosaženo významného pokroku v pokusech o odlišení přirozených a antropogenních vlivů na klimatický systém. Stalo se tak studiem společných účinků síranových aerosolů a skleníkových plynů na klima, které umožnilo realističtější odhady antropogenní radiační zátěže. Tyto poznatky byly pak zahrnuty do klimatických scénářů s cílem získat dokonalejší simulace antropogenního "signálu" změny klimatu. Kromě toho byly získány důležité informace o přirozené vnitřní proměnlivosti klimatu v časových měřítcích desetiletí až století pomocí nových simulací provedených s využitím modelů atmosféra-oceán. Další významný pokrok přinesl přesun pozornosti od studií průměrných změn pro celou Zemi na modelové i pozorované prostorové a časové vzorky změn klimatu v menších oblastech.

Pokračování změn klimatu se očekává i v budoucnosti

IPCC vypracoval řadu scénářů (IS92a-f) budoucího vývoje emisí skleníkových plynů a prekurzorů aerosolů v období let 1990-2100, založených na odhadech demografického a ekonomického vývoje, změn ve využívání půd, změn v technologiích a v používaných palivech. Se znalostí globálního uhlíkového cyklu a chemizmu atmosféry lze tyto scénáře emisí skleníkových plynů využít k projekci atmosférických koncentrací skleníkových plynů a aerosolů a následně i k odhadům změn radiační zátěže. Pomocí modelů klimatických změn lze pak získat projekce budoucího klimatu.


Stále existuje mnoho nejistot

Řada faktorů omezuje v současné době naše schopnosti projektovat a detektovat budoucí změnu klimatu. Je velmi obtížné předpovědět budoucí neočekávané, rozsáhlé a rychlé změny klimatického systému obdobné těm, k nimž docházelo v minulosti. Z toho vyplývá, že budoucí změny klimatu mohou přinést i nepředvídatelná překvapení.

About this document ...

This document was generated using the LaTeX2HTML translator Version 98.2 beta6 (August 14th, 1998)

Copyright © 1993, 1994, 1995, 1996, Nikos Drakos, Computer Based Learning Unit, University of Leeds.
Copyright © 1997, 1998, Ross Moore, Mathematics Department, Macquarie University, Sydney.

The command line arguments were:
latex2html -split 0 spm95.ltx

The translation was initiated by Jan Hollan on 1999-03-13


Footnotes

... klimatu[*]
Summary for Policymakers: The Science of Climate Change, IPCC Working Group I, 1995.
http://www.ipcc.ch/cc95/wg1.htm
... zátěž[*]
Radiační zátěž (angl. radiative forcing) je jednoduchá charakteristika mechanizmu možné změny klimatu. Je to změna energetické bilance soustavy Zem-atmosféra vyjádřená ve W.m-2.
... klimatu[*]
Citlivost klimatu se obvykle vztahuje k dlouhodobé (rovnovážné) změně celozemské průměrné přízemní teploty v důsledku zdvojnásobení koncentrace efektivního CO2. Dalším zobecněním je vztažení rovnovážné změny přízemní teploty vzduchu na jednotkovou změnu radiační zátěže (K/(W.m-2)).

up Up: home www of Jan Hollan

Valid HTML 4.0!

hollan@ped.muni.cz (english / česky, raději než ,,cesky``)