[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Využití slámy jako izolace




On Thu, 7 Jan 2010, JiriPollak wrote:

V příloze zasílám dopis s dotazy na Váš modelový dům v Hoštětíně.

Dobrý den, omlouvám se za velmi opožděnou reakci. On to nebyl dotaz na dům v Hostětíně, ten by odpověděli lidé "odtama", ale obecný dotaz na potřebná souvrství ve zdech dřevostaveb, což je téma složitější. Použití slámy to nijak nekomplikuje.

Nuže, obecné pravidlo je, že stavba musí být vzduchotěsná, když se zavře. Větrat má jen tudy, kudy jí to zrovna umožníme, normálně tedy skrz rekuperační jednotku, u novostaveb i rekonstrukcí. Vzduchotěsnou plochu je nezbytné nějak vytvořit. U masivních staveb je to omítka důmyslně navazující na okna a dveře, u lehkých staveb to bývají OSB desky vzájemně slepené a ještě přelepené. Není vyloučeno takovou vrstvu vytvořit i z polyetylénové fólie, to je materiálově řádově méně náročné - nicméně, aby její spoje byly trvanlivé, musejí být slepeny moderními metodami, nebo mechanicky patřičně zajištěny (myslitelné to bezesporu je).

Ona vzduchotěsná plocha musí být i parotěsná. OSB to splňují dostatečně, polyetylén ještě lépe. Taková plocha musí být co nejblíže interiéru, čili oblasti v zimě teplé.

Pak je ještě nutné, aby do izolační vrstvy nepronikaly poryvy větru, ani do ní nemohl pronikat zimní ledový vzduch zvenčí. Já na to užívám papír nebo lepenku, mechanicky fixovanou tak, aby to vydrželo. Komerční alternativa je nějaká tuhá lehká vrstva slušně propustná pro vodní páru, ale zcela vzduchotěsná, čili opět slepovaný a raději i přelepovaný obklad. Dokonaleto také zajistí jakákoliv omítka. Ve Vašem případě, pod dřevěným
obkladem, naprosto postačí hliněná z jakékoliv hlíny.

Nemáte-li nouzi o místo, je nejlépe balíky klást tak, aby stěna byla co nejtlustší. Sláma je natolik levná, že na ní není potřeba šetřit. Je-li stěna velmi tlustá, dělá se do ní méně oken, zato větších, pak tloušťka nevadí.

A nakonec ta specialita užitá opravdu na Centru v Hostětíně: místo malých balíků na celou tloušťku izolace jsme použili vrstvy slámy oddělené papírem. Dle mých znalostí tak sláma, zejména ve velkých mrazech, izoluje v normálních tloušťkách (nad třetinu metru) lépe. Pokud se sláma neužívá jako nosná (ve Vašem případě se tak opravdu neužívá), není taková aplikace nijak složitá. Já ji doma, jako dodatečnou izolaci cihlových zdí, také tak užívám, s užitím sendvičové vlnité lepenky místo papíru (nedaleko máme sběrný dvůr, z něj lepenku odebíráme). Viz více snad
http://amper.ped.muni.cz/pasiv/slama (novější soubory jsou ty pravé).

Pokud z nějakého závažného důvodu chcete mít dům výrazně horší, než pasivní, tak slámu dělit napříč tepelného toku nemusíte. Ale její povrchy jakžtakž vzduchotěsné být musejí. Pokud byste chtěl mít stavbu co nejpřírodnější, pak je prostě omažte hlínou. Docílit toho, že pára v zímě z interiéru bude do slámy pronikat pomaleji než unikat do exteriéru, lze tím, že vnitřní obložení bude co možná vzduchotěsné i parotěsné, zatímco vnější ne (bude mít nějaké byť malinké fuky, se spolehnutím se na větrotěsný povrch slámy).

s pozdravem
 j. hollan
 http://amper.ped.muni.cz/gw
 http://amper.ped.muni.cz/pasiv

--------------------------------------------------------------------------
RNDr. Jan Hollan, Ph.D.
              Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně
Kraví hora 2, CZ - 616 00 Brno                               5 41 32 12 87

                                  domů:
Lipová 19, 602 00 Brno                                       5 43 23 90 96

               spolupracovník Ekologického institutu Veronica
Panská 9, 602 00 Brno                                      www.veronica.cz

e-mail: hollan@ped....cz             http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan
--------------------------------------------------------------------------