[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

RE: oranžové bludné hvězdy



Pouze podotýkám, domnívám se, že obě zmíněná světla a po chvíli jen jedno
přelétávala celou oblohu a podle mého názoru (jsem technik) stejnou
rychlostí jako stanice ISS v opačném směru a vypuštěný balonek by zřejmě
nemizel za horizontem.

Stejnou jako ISS či zcela jinou velikost úhlové rychlosti takový teplovzdušný pytel visící ve vzduchu má podle toho, jakou rychlostí se ten vzduch pohybuje a jak je daleko od vás. Vzdálenost lze odhadnout z úhlových rozměrů: výška balónu je jeden metr, tedy kilometr od vás by měl na výšku jeden miliradián čili tři minuty -- to už je na pohled bod. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že byly větší než ISS (rozumí se úhlově; jiná věc by byla, že by měly menší tzv. hvězdnou velikost, čili byly jasnější), tak by musely být nejvýš půl kilometru od vás.

Jinak, úhlová rychlost družic klesá k obzoru pomaleji než u letadel a balónů; pro nízké objekty je Zem téměř placatá, zatímco ISS se směrem k nulové úhlové výšce snáší nikoliv po přímce, ale po zřetelně zahnuté orbitě, klidně o pět stupňů šikmo dolů. To je ale samozřejmě hodně slabá, když je tak daleko.

Za obzor by v pusztě bez linií stromů takový horkovzdušný balónek, který předtím letěl nad vámi, opravdu zmizet nemohl, už ve výšce sto metrů by k tomu musel uletět dvacet námořních mil... On ale svítí za letu jen tak tři minuty, takže to nestihne. Ostatně by v dálce několika mil byl už hodně slabý. V reálném terénu, kde je obzor vysoko a je tvořen domy, stromy, kopci, samozřejmě za horizont často zaletí.

Na ty balónky je pěkné se dívat triedrem, to už člověk většinou pěkně vidí, co to vlastně je.

Balónky jako vysvětlení nijak nenutím, jen žádné jiné nemám.

s pozdravem
 J. Hollan