[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Sluneční aktivita




-Co to je jedenáctiletý sluneční cyklus?

Období ,,bouřlivějšího počasí`` na Slunci se střídají s obdobími, kdy ve viditelné vrstvě sluneční atmosféry (fotosféře) ani nad ní (v chromosféře, koroně) žádné nápadné, velkoškálové děje téměř neprobíhají. Ten druhý případ platí právě za uplynulý rok. Střídání obou období je poměrně pravidelné, s průměrnou délkou cyklu zaokrouhlenou na celé roky právě oněch jedenáct let. Doopravdy se maxima tzv. sluneční činnosti opakují obvykle po deseti až třinácti letech. Maxima to nejsou ostrá, stejně jako minima. Několik sousedních roků se vždy vzájemně dost podobá, pokud jde o sluneční aktivitu. Něco více o tom (kde jsou během cyklu sluneční skvrny) viz
http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/a_papers/scenare/slunceA3.html#SECTION00060000000000000000


-Jak působí tyto sluneční vlivy na nás a na naší planetu?

O tom mám něco ke konci téhož textu,
  http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/a_papers/scenare/slunceA3.html
(v daném adresáři je i pdf pro lepší tisk, jde o scénář pořadu na naší hvězdárně).

Tam shrnuji, že až na výskyt nádherných polárních září (od té doby jsem jich několik viděl, dvě byly opravdu velkolepé i na Kraví hoře v Brně, první v roce 2000) je dění na Slunci pro pozemský život irelevantní. Významné je jen pro ty, co pobývají na oběžné dráze Země, nejsou tak dobře chráněni před ionizujícím zářením.

Jeden vliv jsem tehdy ale neuvedl -- drobné proměny zářivého příkonu na Zemi. O těch mám více ve článku
 http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/slu_kli.pdf
 http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/slu_klih.html

Lze např. říci, že při odhadované nevyrovnanosti zářivé bilance Země činící možná jen půl wattu na metr čtvereční zemského povrchu (více viz texty Jamese Hansena, česky je z nich něco na http://amper.ped.muni.cz/gw/hansen) je variace slunečního příkonu připadajícího rovněž na metr čtvereční činící až dvě desetiny wattu rozhodně nezanedbatelná. A to i když je střídání po pěti šesti letech natolik rychlé, že se vlivem tepelné setrvačnosti klimatického systému a jeho vlastní proměnlivosti dá projev změn slunečního příkonu v naměřených teplotách jen taktak nalézt. Snížený zářivý příkon na Zemi po minulém maximu sluneční činnosti přispěl nicméně spolu s převažujícími obdobími La Ňiňa k tomu, že i když je stále globálně nejtepleji za dobu, kdy se teploty měří, další oteplování přízemního ovzduší se na pár let téměř zastavilo.

Očekávaný nárůst sluneční činnosti a tedy i zářivého výkonu spolu s pravděpodobným překlopením zemské cirkulace ovzduší do stavu El Ňiňo povedou nepochybně k novým teplotním rekordům (pokud jde o globální roční průměr) v příštích letech.


-Měli bychom se obávat roku 2012?

Určitě ne. I když se v těch letech (2011 až 2015, samotný rok 2012 nejspíš nijak vybočovat nebude) trochu zvýší např. pravděpodobnost podobných vln veder, jako postihla Evropu v roce 2003. Ta bude ale ještě větší za dalších deset let, spolu s pokračujícím globálním oteplením a změnou klimatu (pro střední a jižní Evropu znamenající zejména teplejší a sušší léta, s frontálními systémy putujícími až dále na severu).


-Lze se na to, co s sebou tento rok přinese (ohledně slunečních aktivit) nějakým způsobem připravit?

Rozhodně je dobré mít po ruce vhodně tmavý filtr, aby si člověk mohl všimnout, že na Slunci jsou skvrny viditelné i bez dalekohledu. Neměl by to být filtr moc tmavý, pro viditelnost drobných detailů je potřeba vysoký jas pozorované scény. Já doporučuji svářečský filtr č. 11 držený nataženými pažemi tak, aby jeho uhlopříčka vrhala stín na obě oči. Optimální jas Slunce se pak nastaví nakláněním filtru. Natažené paže doporučuji proto, aby v okolí Slunce bylo vidět světlé nebe a nezvětšily se zřítelnice ,,přechodem do tmy`` (s malými zorničkami je vidět ostřeji).

Takové filtry jsou ve svářečských prodejnách levně k dostání. Lze je připevnit (např. lepicí páskou) i před objektivy běžného ,,triedru``, tj. dvojitého dalekohledu se zvětšením 7 až 20. Jas Slunce pak lze regulovat cloněním objektivů např prsty nebo tím, že se člověk nedívá přes prostředek okulárů, ale nechá do očí procházet jen část svazku světla prošlého dalekohledem (tzv. výstupní pupilu přístroje neztotožní se svou oční pupilou úplně).

Dalekohledem jsou detaily na Slunci vidět mnohem lépe, když se nedrží v rukou, ale je samostatně upevněný.

Rozložení skvrn na Slunci je zajímavé prohlédnout i vícekrát za den, člověk si tím může všimnout, že je Slunce stále ,,hlavou k Polárce``. Tedy téhož, co vidíme v případě Měsíce, který těch skvrn (moří) má vždy viditelných dost (nemluvě o náklonu spojnice jeho ,,růžků``). A pak samozřejmě v různých dnech, to je pak vidět i vývoj oněch skupin slunečních skvrn.

V létech maxima sluneční činnosti je dní, kdy ostrý zrak i bez dalekohledu nějakou skvrnu (v detailu jde častěji o skupinu skvrn, která se bez zvětšení jeví jako jedna skvrna) na Slunci může vidět, snad tak čtvrtina.

No, a dále -- přihlásit se do nějakého rozesílače, který upozorňuje odběratele na vysokou pravděpodobnost a pak i na existenci polárních září.
Určitě bude takový rozesílač uvedený na stránkách http://ukazy.astro.cz

A kromě toho si najít předem místo, odkud je dobrý výhled nad severní obzor nerušený oslnivými lampami, ideálně na sever od velkých sídel osvětlujících noční ovzduší. I když ty nejsilnější polární záře mohou zaplnit téměř celé nebe (i v naší magnetografické šířce, dvakrát jsem to viděl s celou rodinou a i mnoha posluchači rozhlasu, kteří mé upozornění slyšeli) a být patrné všude, kde žádné viditelné lampy pohled na noční nebe přímo neruší. Kvůli těm silným aurorám se hodí mít pozorovací stanoviště v otevřené krajině nebo na vrcholu kopce.

Sluneční skvrny jsou přírodní úkaz, který bude běžně dostupný každému, a bylo by škoda si jej nevšímat. Smutným paradoxem je, že lidé se na Slunce dívávají jen během zatmění, a filtry tehdy zakoupené pak někam odloží. Proměny skvrn na Slunci jsou přitom vlastně zajímavější než částečná sluneční zatmění... pravda, neprobíhají tak rychle.

Jeden děj ale občas srovnatelně rychle probíhat může, totiž změny v protuberancích na okraji slunečního disku. Naše hvězdárna má už rok v provozu protuberanční dalekohled se speciálním červeným filtrem, a tak se na nárůst sluneční aktivity těšíme. Lidem, kteří to mají do Brna daleko, můžeme doporučit, aby se poinformovali, kde jinde takový přístroj mají, či dokonce se zasadili o jeho pořízení na nejbližší hvězdárnu.

Výborný je také náš systém promítání Slunce do zatemněného přednáškového sálu -- na metr velkém slunečním kotouči na promítacím plátně může tucet lidí současně vidět zblízka plno zajímavostí, a to i nyní, když žádné skvrny na Slunci nebývají. Už jen pohyb obrazu po plátně, daný pohybem Slunce po obloze, každého překvapí. I takové vybavení je pro nadcházející nové maximum sluneční aktivity něčím, co by bylo užitečné vybudovat i jinde. Pohledem do okuláru či promítáním malého obrazu v nedokonale zatemněné prostoře takovou velkou projekci nahradit nelze. Však se k nám na to přijďte podívat...

 ---------

Tolik tedy k položeným otázkám. Závěrem bych zdůraznil, že mít starost o to, jestli skvrny nebo erupce na Slunci nějak neovlivní naše zdraví, je opravdu zbytečné. Se zdravím nemají samy společného nic. Zdraví může být narušeno jen tím, že se o těch skvrnách mluví, a pověra, že by na nás mohly nějak působit, už udělá své. Jako hvězdář se za rozšířenost této pověry (vzniklé z někdejší hypotézy, dnes již vyvrácené) stydím.

s pozdravem
 Jan Hollan,
 Hvězdárna v Brně