[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: orientace zemske rotace



zdravim v roce 2009.mam takovy dotaz,ale nevim,jestli pisu na spravny mail.
vsude se doctu,ze se Zeme otaci kolem sve osy od zapadu k vychodu,co to zpusobuje,jak dlouho to trva,ale nikde uz se nedoctu,jak by to vypadalo,kdyby se ciste hypoteticky vzato, zacala otacet zem obracenym smerem.mimo toho,ze by bylo rocni obdobi a stridani den noc naopak,jake nasledky by to melo treba z hlediska proudu v oceanech,tudiz na oblasti sveta a jine dopady,nikde jsem se to nedocetla a fakt me to zajima.je to vubec mozne?kdyby treba tak obri meteorit,ktery bychom zrejme neprezili,ale co by bylo s planetou,kdyby se to tedy stalo.diky za Vas cas.

Jedna věc zamyslit se, jak by se Země lišila, kdyby odjakživa rotovala opačně. Pokud by opačně rotovalo a obíhalo ve Sluneční soustavě vše (hlavně Měsíc), pak by pro dění na Zemi platila jen ta změna, že místo západních větrů by foukaly východní a naopak. Tj. u nás by foukalo obvykle z Asie a měli bychom velmi suché klima. Zato pasáty by duly z Ameriky do Afriky. Též mořské proudy by při takové konfiguraci pevnin a oceánů, jakou máme dnes, byly značně jiné.

Jak jiné, nad tím lze přemýšlet při vědomí toho, že dění na Zemi, kterou bereme jako nehybný základ vztažné soustavy, lze počítat tak, že kromě tíhové síly působí na pohybující se masy vzduchu a vod též síly tzv. fiktivní, zejména. tzv. Coriolisova. Tlakové níže by se na té naší polokouli při opačné rotaci Země pak točily též opačně.

Zcela jiná otázka je, co by se dělo, kdyby se rotace Země stala opačnou náhle. Vzdálenou obdobou toho je, že lokomotiva může jet rychle dopředu nebo dozadu. Pokud by ale měla ten směr rychlé jízdy změnit během sekund, dopadlo by to s ní špatně (při srážce dvou lokomotiv jde jen o jejich zastavení, ne navíc o rozjetí opačným směrem). Změnit směr pohybu dokáže dobře pružný míč... Tím Země ale rozhodně není. Má tekuté oceány, ale i tekuté nitro (viskozita horních vrstev vnějšího jádra je asi podobná, jako viskozita hodně hustých sirupů).

Nějaká dávná gigantická srážka ji zřejmě tu dnešní rotaci dala, přitom též zmizela většina její původní kůry a vznikl Měsíc. Na náhlou změnu dnešního rotačního stavu na zcela jiný, např. opačný, by byla potřeba opět srážka s nemalým tělesem. K dispozici je nanejvýš Mars. A srážka s ním ani s jinou planetou naštěstí věru nehrozí...

s pozdravem
 Jan Hollan,
 Hvězdárna v Brně