Podklady k novému tématu, o němž se ve strategiích adaptace na klimatickou změnu dosud nepsalo: vysychání podloží budov tvořených možná i silty, ale zejména jíly. To totiž bývá nerovnoměrné a budovy pak praskají.

Text o nedostatku vody, který v závěru probírá i toto téma, je Vodni_nouze v adresáři amper.ped.muni.cz/gw/clanky.
[ICO]NameLast modifiedSizeDescription

[PARENTDIR]Parent Directory  -  
[   ]UretekBeispiel.pdf2019-02-22 12:42 78Kinjektáž expandující pryskyřicí na bázi polyuretanu
[   ]wasserentzug_u_Gebaeude.pdf2014-07-08 08:17 2.4Mreakce jemnozrnných zemin na odvodnění, vliv na budovy
[   ]RWE_12-03-14_Vortrag_Witt.pdf2014-03-10 08:22 6.1Mslidy k tématu Ursachen für Setzungsschäden an Gebäuden
[   ]BremerHuserKlimawandel.pdf2014-03-07 13:50 2.4Mv Brémách je problém příliš mnoho vody
[   ]SwissReSubsidence.pdf2011-06-28 14:45 1.9Manalýza minulých škod a projekce do budoucna

Zastavením poklesu částí budov, či dokonce pozvednutím směrem k původní poloze se věnují firmy dostupné na webu uretekworldwide.com (anglicky, se spoustou referencí)

... a v Německu pak uretek.de, jejíž stránka začítá názornými videi takových operací. V rubrice Fachwissen najdete stránku k podložím s obsahem jílů. Po zadání kontaktních údajů lze stáhnout různé dokumenty na stránce ueber-uretek/downloads

Krátké články o různých jejich realizacích (podrobněji viz firemní Referenzen) jsou i na bauhandwerk.de: 1 , 2 , 3 , 4 . Firma také napsala radu na immoexperten.de , ovšem ta na konci ozřejmuje, že kauzální léčbě se nevěnují. Ta totiž vyžaduje trvalou péči o stálé vodní poměry v podloží, což je zvláště náročné, pokud odtud v dobách sucha berou vodu blízké stromy.

Poklesy částí budov vinou sucha zmiňuje na konci i stránka zajišťovny Munich RE . Ale o tom, že to do budoucna hrozí rostoucímu počtu budov, zatím nemluví, píše o periodách sucha.

Druhá ze dvou největších zajišťoven, Swiss RE, ale o dosavadních škodách vyschnuním podloží budov píše důkladně a zdůrazňuje jejich budoucí nárůst. Jejich dokument The hidden risks of climate change: An increase in property damage from soil subsidence in Europe je i v našem adresáři jako SwissReSubsidence.pdf.

Podrobný článek na to téma, vč. vyjasnění role stromů, je na buildingconservation.com.

O rekordním počtu hlášených škod v r. 2018 v UK píše firma, která vyvinula technologii Uretek: Record Number of Subsidence Cases in 2018.

Výše uvedené zdroje jsou rešerší reagující na české zprávy o rostoucím problém trendu vysychání z února 2019, zejména v Brně: V Brně kvůli suchu praskají domy na jílu, problém má i nemocnice (tiskem v v MF Dnes 9. února) či Kvůli suchu po Česku praskají domy! Opravy se pekelně prodraží (i 1,5 min video se vstupem Romana Krause, ředitele FN Brno). Jiný krátký článek byl v sobotním Brněnském deníku ze 17. února. Starší je minutová promluva majitele domu v Hodoníně na iDnes tv z října 2018.