Zvířetník jako zářící pás, se zvýrazneným protisvitem (Gegenschein). Snímek pořídil Christian Buil 31. srpna 2006 na Pic du Midi, zde je reprodukován s upravenou křivkou jasů, aby dotyčné rysy vyvstaly.
[ICO]NameLast modifiedSizeDescription

[PARENTDIR]Parent Directory  -  
[IMG]pic4_zrn.jpg2010-03-13 18:25 1.9Msteep curve, fullsiz
[IMG]pic4_0r.jpg2006-12-02 10:13 1.9Moriginal large, rot.
[IMG]pic4_1r_sm.jpg2006-12-01 20:31 172Korig., rot. and dim.
[IMG]pic4_zr.jpg2006-12-01 20:11 1.9Msteep curve, fullsiz
[IMG]pic4_z_sm.jpg2006-12-01 20:08 191Ksteep curve 55-75

Tento úžasný snímek nebe pořídil Christian Buil. Obrázek jsem převzal ze stránky

Linkname: Fisheye images from Pic du Midi Observatory
URL: http://astrosurf.fr/buil/gallery/fisheye/img.htm

(je tam jako poslední)

a provedl dvě úpravy, abych souvisklý pás zvířetníkového světla podél ekliptiky, který je na něm patrný, učinil nápadnějším. Otočil jsem snímek, aby byl jihem dolů a severem nahoru, jak je to zvykem u malých mapek oblohy. Pak jsem v programu gimp aplikoval transformaci hodnot původního snímku (0–255) takovou, aby transformační funkce rychle narůstala pro argument mezi 55 a 75. Tak se rozdíl mezi zvířetníkem a sousední oblohou zvýraznil. Malá (zobrazená) verze je pic4_z_sm.jpg, v plné velikosti je to pic4_zr.jpg.

0.17 MB sky image

Nejjasnější a nejširší část vpravo dole je tzv. Gegenschein, protisvit, jasná skvrna přesně naproti slunci. Z její polohy jsou zřejmé dvě věci: obrázek byl pořízen pozdě v noci (gegenschein je dost napravo od mísního poledníku, blíží se jihozápadnímu obzoru) a kolem přelomu srpna a září: protisvit je ve Vodnáři, jen kousek vpravo od lambdy Aqr.

Když používám prohlížeč zgv, v němž se jas dá měnit rychle stiskem kláves 2, 3 nebo 4, zvířetník a jeho jasnější část protisvit jsou viditelné dobře i na původním obrázku. V otočené verzi je snadnější vyznat se ve hvězdách v této oblasti. Lze tam dokonce identifikovat Uran a Neptun (ve zvířetníku, samozřejmě...) – v případě Uranu je to snadné, neb je to první hvězda vlevo od λ Aqr (na obrazovce jen o chlup níž, tak „na třičtvrtě na devět“ ; vzhledem k obzoru je to tak „na čtvrt na deset“).

Pokud jde o zvířetník: když víte, kudy běží ekliptika a kde je protisluní, můžete si všimnout souvislého světelného pásu (zvaného most) s jasnější skvrnou protisvitu také na snímku s pohybujcími se hvězdami, tom předešlém na URL: Christian Buil's all-sky gallery. Ten byl pořízen blíže k místní půlnoci, takže gegenschein je výš na nebi.

(Zmínil jsem souvislé zvířetníkové světlo a planety viditelné na tomhle úžasném snímku už v září, v dopise Light pollution monitoring using all sky camera. Jak se na tu galerii teď dívám, všímám si, že druhý obrázek zachycuje zapadající Měsíc, ne vycházející, jak se tam píše.)

Kometnovaný obrázek protisvitu viz http://www.astro.cz/apod/ap990625.html, celá série snímků je na stránce autora jménem Marco Fulle.