Jak shora v noci svět vypadá

noční ulice (30 KB)

Snímek jsem pořídil digitálním fotoaparátem NIKON CoolPix 700 ze 6. patra panelového domu, tedy vysoko nad úrovní svítidel. Jak je tedy možné, ze svítidlo nechává stopu na snímku, vždyť sem už nemá co svítit, jeho úkolem je osvětlovat ulici, nikoliv oblohu či obecně horní hemisféru. Důvodem je špatná konstrukce průhledného krytu svítidla. Ten směruje část světelného toku i do směrů neužitečných ba přímo nežádoucích. To, že lze vyrobit svítidlo s lepšími parametry, dokazují dvě lampy, kde se o technické zhodnocení postarali vandalové nebo vítr (těžko říci). Chybí totiž světelný kryt. Pod svítidlem je světla dost, ale světlo samotné vidět téměř není. Určitě by se dalo tímto dostatečně inspirovat a něco s tím dělat, především ve výrobě. Je to námět na diskuzi.

Jak by mohl vypadat

noční ulice s dobrými lampami (30 KB)

Pak jsem provedl takovou fotomontáž původního snímku. Nahradil jsem všechny oslňující svítidla svítidlem, které neoslňovalo, nemělo spodní kryt. Podívejte se na to a řekněte mi, zda by se Vám takovéto osvětlení líbilo. Mně to připadá jako víceméně dokonalá věc. A když to jde udělat v počítači, určitě to půjde udělat i v reálu.

snímky a komentář Petr Baxant, 19. ledna 2001

(do podoby html upravil, v adresáři amper.ped.muni.cz/light vystavil a v konferenci amper.ped.muni.cz/svetlo to oznámil J.H.)

PS. Původně byly vystaveny násilně upravené snímky, vhodnější pro můj špatný monitor, dal jsem výše ty původní, upravené opakuju níže. Září 2001, J.H.

noční ulice, zesvětlená (45 KB) noční ulice s dobrými lampami, zesvětlená (45 KB)