Sluneční hodiny v Čejkovicích

v nádvoří templářské tvrze mají být zřízeny na místě původních, známých jen matně a s neznámou starší podobou.

Snímky a výkres zhotovený podle nich ukazují hodiny s chybným římským číselníkem v přibližně čtvercovém rámu (přesněji v rámu vysokém 1.5ţm a širokém 1.35), jehož střed je přibližně ve výšce horního ostění oken prvního patra. Číselník probíhá v pásu horní tabule oken (přesněji o trochu výše).

Poloha tvrze je přibližně délka = 16°57’ = 16.95° šířka = 48°54’ = 48.9°

Při orientačním "měření" dne 2. listopadu 1995 jsem zjistil, že Slunce prošlo rovinou zdi průjezdu, sousedícího s budoucími hodinami, ve 12:07:30 SEČ. Slunce ale bylo vidět jen stěží a jen chvílemi, nejistota může být i více než jeden stupeň.

Zeď s hodinami má azimut o asi půl stupně menší (v dosahu měření, kdoví, jak je to nahoře). Odhad azimutu zdi z uvedených údajů vychází na 188°, bráno od severu.

Pak jsem tam někdy byl na kole, a snad jsem i změřil orientaci zdi. Nějaké měření je z pátku 14. června 1996. Soubory, které jsem užil jako poslední, mají datum 12. Jestli jsem to toho 14. i montoval, nevím. Snad. Ten den začínaly vinné slavnosti, tak se to dá podle toho zjistit. Jistě to byly první slavnosti ve tvrzi, protože právě tehdy končily hrubé práce.

Pak jsem tam byl ve středu 29. dubna 1998, jen vysvětlit, jak se má vymalovat ciferník. Namaluje jej pan (Bohuš?) Bortlík, podobu jsme domlouvali s ním a paní starostkou Marií Ritterovou. Půjde o šachovnici vymezenou krajními hyperbolami a rovnodenností, a ovšem celými hodinami. Analema bude probarvená podle ročních dob.