Vážená paní Talachová,
lampa na váš pozemek, natož do interiéru, svítit vůbec nemá. Chce-li obec svítit na pozemky své, má to udělat tak, aby světlo jinam nešlo. Nebo aby jej jinam šlo jen tak málo, jak je to jen při nejlepších technických opatřeních možné (volbou svítidla, které světlo správně směruje a na dobu nočního klidu hodně zeslabuje, případně také dodatečným zacloněním svítidla zvenčí).
Situace, že když už je někde umístěná (mizerná) lampa, tak lidé soudí, že přece má svítit, je obdobná rčení "dveře jsou od toho, aby se zavíraly". Nikoliv, jsou od toho, aby je bylo možné zavřít, když se to hodí. S lampou je to podobné. Svítit nemusí, jen může v situaci, kdy užitek z toho nesporně převažuje nad škodou. To ve Vašem případě asi nenastává nikdy, ale zcela jistě to nenastává pozdě v noci.
K argumentaci proti obci lze snad využít citaci, která je uvedena na konci článku Evy Pavlorkové "Jak se bránit obtěžování světlem?" v prvním čísle časopisu Veronica r. 2014 věnovaného nočnímu prostředí; tento článek je i volně online:
http://www.casopisveronica.cz/clanek.php?id=1038 :
'Právní úprava tzv. sousedských vztahů je obsažena v § 1013 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.). Ten stanoví: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že světlo vniká na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku. Zakazuje se přímo přivádět imise (světlo) na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“ '
Ke svícení ve venkovním prostoru vůbec pak mohu nabídnout svůj text sviceni_brno.pdf, dostupný nahoře v adresáři
http://amper.ped.muni.cz/noc/vyber_textu/ - a ovšem též knížku Venkovní osvětlení v obcích, zmíněnou v úvodu toho adresáře (dostupná už je jen elektronicky, výtisky jsou rozebrané). Obé by si snad mohl někdo z obce přečíst...
To, že světlo z umělých zdrojů je významný polutant se zásadními dopady na zdraví, je-li mu člověk vystaven v noci, je naprosto nesporné. Mít před oknem lampu, která svítí dovnitř, to je zcela srovnatelné se situací, kdyby tam celou noc z ampliónu hrála nějaká rozhlasová stanice. A nejde jen o zásah do interiéru, ale i o to, že nejen taková bezohledná lampa, ale i pouhý terén osvětlený sebedokonalejším svítidlem, znehodnocuje někdejší půvab noční krajiny, který též přispívá k hodnotě domova.
Přání mít někde lampu a nechat ji svítit od stmívání do svítání plyne většinou z mylné představy, že světlo samo nějak chrání před kriminalitou. Běžný je taky argument, že svítit je potřeba, neboť cesta je rozbitá, plná děr a kamení - ale správným řešením je v takovém případě samozřejmě opravit tu cestu... Na hladkou cestu bez nástrah svítit pěším není potřeba, nejde-li hustým lesem a není na ní současně velký provoz. A kdo jede, má (mít) zapnutou svítilnu, ta mu stačí. Jestli někdo u Vašeho domu tu lampu nějak využíval a trvá na tom, že se mu tam svícení na cestu moc hodí, ať místo té dosavadní nainstaluje nějakou velmi slabou, LEDkovou, která bude světlo směrovat jen tam, kde je skutečně tak velice potřebuje.
s pozdravem
J. Hollan
-------------------------------------------------------------
RNDr. Jan Hollan, Ph.D.
Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., 606 073 562
a spolupracovník Ekologického institutu Veronica
brněnský zastupitel a člen představenstva Technických sítí
domů:
Lipová 19, 602 00 Brno 543 23 90 96
-------------------------------------------------------------