Projekt vytápění biomasou
Hostětín, Česká republika

Pozadí

Hostětín je obec s 230 obyvateli, ležící Bílých Karpatech. Během posledních let se obec stala příkladem v užívání čistých postupů: od roku 1996 používá kořenovou čistírnu odpadní vody, již 8 domů je vybaveno solárním systémem pro ohřev vody. Většina obyvatel dnes svá obydlí vytápí elektřinou nebo kotlem na hnědé uhlí. V Hostětíně není plánováno připojení na plynárenskou síť.
Hlavní nevýhody současné situace jsou:

• z hlediska využití primární energie je velmi neúčinné používat na topení elektřinu;
• vytápění hnědým uhlím, což je fosilní palivo, významně přispívá ke skleníkovém jevu;
• navíc působí silné znečištění životního prostředí prachem, CO a SOx.

Okresní úřad v Uherském Hradišti a ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica a nizozemskými organizacemi Twente Energy Institute a BTG Biomass Technology Group   vybraly Hostětín jako slibné místo pro předvedení alternativního systému zásobování energií: ústřední výtopnu založenou na biomase. Klíčovým faktorem při výběru byla silná podpora obyvatel: už 80 % potvrdilo svůj závazek připojit se k takové bioenergetické soustavě.

Popis projektu

Demonstrační projekt zahrnuje instalaci soustavy s kotlem o výkonu 732 kWt spalujícím dřevěné štěpky a položení teplovodního potrubí. Připojeno bude alespoň 80 % domů. V každém připojeném domě bude instalována předávací stanice (čili výměník tepla) pro vytápění a případně pro ohřev teplé užitkové vody. Původní elektrická a uhelná topení se odstaví. Kotel dodá firma KARA Energy Systems z Nizozemí. Projekt soustavy a dohled nad její realizací zajišťuje česká firma Biopal Technologie.
Pro zajištění potřebného množství dřeva -- pěti až šesti set tun za rok -- jsou uzavírány dlouhodobé dohody s místním dřevozpracujícím průmyslem a vlastníky lesů v okolních obcích. Zálohu zčásti poskytují samotní obyvatelé Hostětína, kteří jsou také vlastníky lesů.

Technický popis

Štěpky se shromažďují ve skladu s celkovým objemem 1 200 m3. K dávkování dřeva do sila s pohyblivou podlahou, která funguje jako denní silo a zajišťuje podávání do kotle, se bude používat traktor. Během normálního provozu je potřeba nahrnout dřevo jednou za jeden až dva dny.

Štěpky se dávkují šnekovým podavačem do spalovací komory. V ní je soustava nakloněných pohyblivých litinových roštů, které se pohybují horizontálně mezi pevnými rošty. Pohyb v jednotlivých krocích zajišťuje optimální rozdělení paliva a rozděluje proces hoření do potřebných fází. Vháněním primárního a sekundárního vzduchu pod každou část roštu se dociluje optimálního vyhoření. Robustní technika dovoluje užití nehomogenních paliv: zvládne jak piliny, tak i štěpky do velikosti 30 až 50 mm, a vlhkost paliva smí dosáhnout až 50%.
 

Spaliny s teplotou kolem 900 °C jsou vedeny do třítahového kotle, přičemž zahřívají vratnou vodu z obecního teplovodní sítě z 55 °C na 95 °C. Potrubní rozvod je uzavřený: v každém připojeném domě je předávací stanice tepla, která ohřívá samostatnou teplovodní soustavu v domě a využívá se též k ohřevu teplé užitkové vody.

Za kotlem je multicyklón, ve kterém se ze spalin odstraní prachové částice. Zařízení vyhovuje zákonům Evropské unie o životním prostředí. Obsah prachových částic na výstupu do ovzduší je zaručeně menší než 150 mg na metr krychlový spalin.
 
 
 

Uskutečnitelnost projektu

Za teplo poskytované štěpkovou výtopnou zaplatí občané Hostětína cenu, která v současné době odpovídá ceně dálkového tepla z plynových výtopen, do budoucna bude ovšem stabilní. Níže uvedený graf ukazuje srovnání cen i předpokládaného vývoje při použití různých zdrojů energie.

Očekává se, že energie z biomasy, která je v současné době srovnatelná, bude v budoucnu ještě výhodnější: zatímco cena dřevěných štěpek zůstane na podobné úrovni, ceny zemního plynu a elektřiny významně vzrostou. Použití hnědého uhlí bude zatíženo ekologickými daněmi.

Uvažuje se, že demonstrační projekt v Hostětíně vyvolá podobné projekty v okolí. Studie naznačují, že v Bílých Karpatech je velký potenciál pro malé, střední i velké soustavy zásobování energií z biomasy. Kromě Hostětína zde byla vytypována ještě další nadějná místa. Očekává se, že hostětínský projekt přispěje k dalšímu vývoji trhu s biomasou v tomto regionu.

[graf]

Finanční podpora
 

Celkové náklady projektu jsou přibližně 1 000 000 EUR, z čehož je 43 % financováno nizozemskou vládou prostřednictvím vládní organizace Senter. Nizozemský grant pokrývá instalaci kotle, konzultace, technologický projekt kotelny, odborné školení a vytvoření informačního centra.
Pro vybudování teplovodního potrubního rozvodu dostala obec finanční podporu z České energetické agentury. Zbývajících 40 % nákladů na projekt bude hrazeno ze Státního fondu životního prostředí. Centrum modelových ekologických projektů v Hostětíně podporuje rovněž Komise Evropského společenství.

Publikace je určena pro poradenskou činnost a byla zpracována v rámci Státního programu na podporu úspor energie a podporu alternativních zdrojů pro rok 1999.