Instalace slunečního kolektoru na moštárně v Hostětíně
 

Od 30. července do 1. srpna 2001 probíhala na budově moštárny v Hostětíně instalace velkoplošného slunečního kolektoru. Tento kolektor využívající bezplatnou energii slunce bude do budoucna páteří při zásobování moštárny teplem a teplou vodou.

V obci Hostětín zahájila Veronica již v roce 1997 svůj program podporující svépomocné instalace solárních systémů, který nese název "Slunce pro Bílé Karpaty". Z tohoto projektu jsou dnes v samotném Hostětíně k vidění kolektory na deseti domech (celkem jich bylo v regionu Bílých Karpat osazeno na čtyřicet).

Tato instalace naváže na naši dlouhodobou spolupráci s rakouskou organizací ARGE Erneuerbare Energie (AEE) i s lucemburskými organizacemi pracujícími v oblasti ochrany životního prostředí. Jedna z lucemburských organizací, Emweltberodung Letzeburg, v roce 2000 uspořádala u příležitosti Dne životního prostředí sbírku, z jejíhož výtěžku je pořízen právě tento solární systém. Hostětínská montáž zahájí nový česko - rakouský projekt "Solarthermie ČR - česko-rakouská spolupráce expertů".

Tento velkoplošný sluneční kolektor ukáže další možné směry ve využití slunce:


Kolektor o celkové ploše 36 m2 bude upevněn v dřevěném rámu a nahradí dosavadní taškovou krytinu. Realizaci vedl Ing. Armin Themessl z AEE.

Dokončením kolektoru a jeho uvedením do provozu v Hostětíně, který získává pověst ekologické obce, přibyl další ukázkový projekt. Doplní tak kořenovou čistírnu, moštárnu, výtopnu na biomasu a dříve instalované sluneční systémy na ohřev vody.

Část montážního týmu: zleva Jeník Hollan, Yvonna Gaillyvoá, Matěj Hollan, Radim Machů, Edith, Armin Themessl, Petr Janůj, nad ním Rosťa Kárský a Ludvík Mareš.
Na snímku chybí Šárka Štefanová, Dula a Šaňa, klempíří a Stanin Krahula (instalatérské práce).

RNDr. Yvonna Gaillyová, Mgr. Radim Machů (Veronica - Ekologický institut)