Závěrečná zpráva k projektu 570/99:

Slunce pro Bílé Karpaty - Klub občanů využívajícících svépomocná solárních zařízení

Předkládá: ZO ČSOP Veronica, Panská 9, p.p. 91, 601 91 Brno

Tel. 05 4221 8351, Fax: 05 4221 0561,

e-mail: veronica@ecn.cz nebo yvonna .gailly@ecn.cz

Řešitel: RNDr. Yvonna Gaillyová

 

Kontext projektu

Řešený projekt je jednou ze součástí komplexního programu zaměřeného na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie, a tím na snižování emisí oxidu uhličitého do atmosféry zahájeného v roce 1997. Konkrétně se jedná o instalaci solárních zařízení pro ohřev vody. Hlavním cílem programu je instalace kritického množství fungujících solárních systémů, které vzbudí pozornost lidí a přesvědčí je o možnosti a hospodárnosti využívání slunečního ohřevu v místních podmínkách.

Program roku 1999 byl zaměřen především na instalace slunečních zařízení na objektech sloužících účelům veřejného zájmu - například školy, školky, domovy důchodců, centra ekologické výchovy a podobně. Kromě úspory energie je posláním těchto instalací zejména šíření ekologického povědomí a ukazování příkladu k následování. V programu bylo zakotveno ustanovení občanských mechanismů, které by přispěly k trvalé podpoře a zájmu občanů nejen o využívání solárních zařízení, ale i o další formy šetrného využívání energetických zdrojů. Tyto úlohy řeší Klub občanů využívajících solární zařízení. Jeho součástí je i vyškolení místních řemeslníků, kteří budou schopni vést další montáže.

Přehled aktivit v programu Slunce pro Bílé Karpaty, které byly v roce 1999 věnovány občanskému zabezpečení programu

Leden - duben 1999

Příprava (zejména technická) programu pro rok 1999.

Zpracování a vydání publikace “Montáž a údržba svépomocných solárních systémů” určené pro dosavadní majitele systémů a další zájemce o solární ohřev.

Květen 1999

Školení pro místní řemeslníky (ze tří okresů, do nichž Bílé Karpaty spadají)

Úvodního semináře v Hostětíně se zúčastnilo 40 zájemců, během letní sezóny bylo vyškoleno prvních šest. V květnu (3.5.) proběhl rovněž seminář programu pro starosty šedesáti bělokarpatských

Červenec 1999

Čtrnáctidenní letní kurz Veroniky v Hostětíně s cca 50 účastníky zaměřený na podporu pilotních (mj. energetických) projektů ZO ČSOP Veronica v Bílých Karpatech.

Patnáct účastníků se aktivně podílelo na modulu kurzu zaměřeném na stavbu solárních zařízení (celkem bylo v průběhu kurzu instalování 7 panelů). Mnozí z účastníků kurzu se nadále podílejí na rozvoji programu Slunce pro Bílé Karpaty.

Červenec - září 1999

V této době bylo v rámci běhu programu vyškoleno 6 místních řemeslníků jako nových místních spolupracovníků programu, kteří již samostatně instalovali školící zařízení, a to v obcích Hostětín, Pitín, Louka a Bánov. Jejich vyškolení probíhalo v rámci instalací solárních systémů na budovách sloužících veřejnému zájmu.

Září

Návštěva projektového týmu u řady uživatelů solárních systémů.

Všem dosavadním uživatelům byla předána publikace "Návod na montáž a údržbu svépomocných solárních systémů". Dále všichni uživatelé obdrželi podrobné pokyny na zabezpečení systémů na zimu a rovněž nám předali své zkušenosti a záznamy o měření účinnosti systémů.

Říjen

Během druhého půlroku 1999 byla navázána pracovní spolupráce se zástupci rakouského sdružení pro obnovitelné energie (ARGE Erneuerbare Energie), kteří jsou hlavními nositeli úspěšného rakouského programu svépomocných instalací solárních systémů .Detaily budoucí spolupráce byly projednány při exkurzi v Rakousku (Gleisdorf). Seznámili jsme se s detaily organizace již desetiletého rakouského svépomocného programu, který přispěl ke stovkám tisíc instalací.

Prosinec

Exkurze do Hostětína pro 30 zájemců o program Slunce pro Bílé Karpaty, setkání s uživateli systémů a s řemeslníky, kteří program zabezpečují.

Návštěva pana Armina Themessla, vůdčí osobnosti rakouského sdružení pro obnovitelné energie v Bílých Karpatech. Kromě prohlídky našich instalovaných zařízení byla věnována hlavně setkání s nově vzniklou skupinou místních spolupracovníků. Cílem tohoto setkání je, abychom i s pomocí rakouského příkladu zajistili svépomocných charakter programu a motivovali naše spolupracovníky k jeho dodržování. Rovněž bylo dohodnuta další spolupráce a zejména české uvedení systému s vysokou účinností, který je v současné době v Rakousku ve svépomocném programu používán.

 

Veškeré tyto aktivity směřují k tomu, aby se svépomocná stavba solárních zařízení program stala v maximální možné míře věcí občanů v regionu. To by mělo tyto přínosy:

 

Další moduly programu realizované v roce 1999

Instalace, modelová zařízení

S nabídkou instalací solárních zařízení na budovy sloužící veřejnému zájmu jsme oslovili starosty všech 60 bělokarpatských obcí a provozovatele zařízení sociální péče.

Podpora britského Know How fondu umožňuje poskytnout pro tyto realizace až 100% příspěvek. Program byl podrobně představen rovněž na semináři Slunce pro Bílé Karpaty ’99 konaném na Městském úřadě ve Slavičíně dne 3. května.

Do dnešního dne byly realizovány tyto instalace:

Domy s pečovatelskou službou Penzion I a Penzion II , Slavičín – celkem 4 panely

ZŠ Nezdenice 1 panel

SOŠ Strážnice 2 panely

MŠ Pitín 2 panely

Obecní úřad Lipová 1 panel

ZŠ Kuželov 2 panely

Dům ekologické výchovy Lipka 1 panel (referenční instalace programu v Brně).

Měření a sledování

Energetická účinnost

Některé z těchto instalací jsou vybaveny měřícím zařízením, které umožňuje sledovat jejich účinnost a využití. Vyhodnocení měření po roce provozu bude důležitým momentem hodnocení programu. Z výše zmíněných měření prováděných na soukromých budovách jsou doposud prokázány úspory na úrovni 2000 kWh ročně.

Rovněž jsme zahájili sledování mikrobiologické kvality solárních systémů.

Mikrobiologické parametry vody

Mikrobiologickým poměrům teplé užitkové vody u nás sice není doposud věnována přílišná pozornost, nicméně se jedná o důležitou a v zahraničí pozorně sledovanou oblast související i se solárním ohřevem. Byly analyzovány vzorky vody v zásobníku, která slouží pouze jako zásoba tepla a není uživatelem používána, i vzorky přímo užívané teplé vody, které je teplo ze systému předáváno. Byly sledovány patogenní organismy a přítomnost legionelly. Legionella nebyla v systémech identifikována. Eventuální přítomnost patogenů souvisela výhradně s primární kontaminací zdroje pitné vody, která je bohužel ve venkovských podmínkách poměrně častá. Proto hodláme nadále doporučovat zájemcům o solární ohřev, aby si nechali před instalací svůj zdroj pitné vody zkontrolovat.

Sociologické sledování

V letošním roce byl formulován ¨ve spolupráci se Školou sociálních studií Masarykovy univerzity rámec širšího projektu zaměřeného na sledování vlivu instalace solárního zařízení na další rozhodování lidí o energetických i obecně environmentálních opatřeních a změnách v chodu domácnosti. Již nyní se totiž ukazuje, že význam solárního programu je zejména v tom, že přiměje lidi přirozeným způsobem uvažovat o změnách chování, které mohou mít mnohem větší environmentální význam.

Přínos projektu

Projekt podporovaný Ministerstvem životního prostředí byl zaměřen na ustanovení občanských mechanismů, které by přispěli k zabezpečení dlouhodobé existence a rozvoje programu instalací solárních zařízení. První zkušenosti a poznatky z práce s vyškolenými řemeslníky, kteří by měli technickou část programu do budoucna převzít, jsou velmi optimistické. Potvrzuje se předpoklad, že role řemeslníků, s nimiž se lidé standardně radí o způsobu vybavení své domácnosti – v našem případě o způsobu ohřevu teplé vody, je velmi důležitá. Jejich doporučení jsou brána velmi vážně a jsou přesvědčivá.

V zimních měsících budou tito lidé společně s projektovým týmem projednávat technické zabezpečení programu na další období. Zároveň budou připravováni na úplné převzetí programu svépomocných montáží v oblasti Bílých Karpat.

Ve spolupráci ZO ČSOP Veronica s touto skupinou je zaznamenáván zájem místních obyvatel nejen o solární ohřev, ale i o další prvky ekologicky šetrného hospodaření s energií – energetické úspory, topení dřevem apod. Realizovaný projekt má za cíl, usnadnit takto motivovaným lidem přístup k realizaci alespoň části jejich plánů a udržet jejich motivaci i do budoucna. Jednoduché (a levné) solární systémy, vlastní podíl na jejich instalaci i dostatečnou komunikaci v oblasti environmentální osvěty považujeme za dobré nástroje pro dosažení hlavního cíle – podpory trvale udržitelných vzorců chování.

 

V Brně, 25. 1. 2000

 

 

Řešitel:

 

 

Statutární zástupce:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přílohy závěrečné zprávy

1. Obrazová příloha – dokumentace akcí

2. Mapová příloha – přehled instalovaných zařízení

3. Publikace “Montáž a údržba svépomocných solárních systémů” (10 ks)