Slunce pro Bílé Karpaty

Zpráva o průběhu projektu v roce 1999

Realizátor projektu:

Ekologický institut Veronica, Panská 9, p.p. 91, 601 91 Brno,

tel. 00420 5 4221 8351, fax: 00420 5 4221 0561, e-mail: yvonna.gailly@ecn.cz

Koordinátor: RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc.

 

Program Slunce pro Bílé Karpaty je primárně zaměřený na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie, a tím na snižování emisí oxidu uhličitého do atmosféry. Konkrétně se jedná o instalaci solárních zařízení pro ohřev vody. Hlavním cílem programu je instalace kritického množství fungujících solárních systémů, které vzbudí pozornost lidí a přesvědčí je o možnosti a hospodárnosti využívání slunečního ohřevu v místních podmínkách.

Program rovněž reaguje na situaci, kdy v České republice neexistuje státní energetická politika, která by jakýmkoli způsobem systémově poukazovala na soudobé trendy v hospodaření s energií a která by obsahovala mechanismy pro podporu snah o naplňování takových trendů. Konkrétně pociťujeme absolutní absenci nástrojů podporujících využívání obnovitelných zdrojů energie, které jsou zcela běžnou součástí státních, regionálních i komunálních energetických politik v zemích západní Evropy.

Program se snaží alespoň lokálně řešit výše zmíněné nedostatky několika způsoby - vzdělávacími a informačními iniciativami, finanční podporou modelových instalací a vytvářením regionálních mechanismů, které by další rozšiřování solárního ohřevu zajistily již nezávisle.

Významným rysem programu je představení inovativního stavebnicového solárního systému, na jehož instalaci se vždy podílí budoucí uživatel. Při montáži se seznamuje s principy funkce solárního systému a zcela přirozeně tak proniká do podstaty užívání obnovitelného zdroje - Slunce. Také údržba systému vyžaduje aktivní účast uživatele. Tak byli osloveni především lidé, kteří již tradičně investiční náklady částečně nahrazují vložením vlastní práce a manuální zručnosti.

Pro přípravu systémů, vedení montáží a pozdější údržby vznikají v regionu jedno až dvě pracovní místa.

Další významnou vlastností systému je bezpochyby i jeho láce. Stavebnicový systém je nejméně o polovinu levnější než srovnatelně účinné systémy, které lze koupit na českém trhu.

První modelová zařízení s kolektorem o ploše 6m2 a zásobníkem o objemu 700 l byla na třech obytných budovách v obci Hostětín instalována již v červenci 1997. Po celý rok probíhalo pak sledování jejich energetické účinnosti.

Z něho vyplynulo, že reálný předpoklad roční úspory činí zhruba 2000 kWh. Je-li alternativou k solárnímu ohřevu elektrický bojler - což je v této oblasti nejčastější případ - odpovídá to v podmínkách České republiky úspoře minimálně 1500kg CO2 za rok.

Průběh programu v roce 1998

Na jaře roku 1998 byl pro oblast CHKO a biosférické rezervace Bílé Karpaty vyhlášen program Slunce pro Bílé Karpaty, podporující instalace svépomocných solárních zařízení na soukromých budovách. Díky podpoře Nadace Partnerství byla cena nabízených modelových zařízení snížena na polovinu. Na základě výzvy všem bělokarpatským obcím se přihlásilo téměř 40 zájemců.

Kriteria pro posuzování zájemců byla následující

V květnu 1998 byla předvedena ukázková montáž systému na budovu základní organizace českého svazu ochránců přírody Kosenka ve Valašských Kloboukách a poté začaly instalace solárních systémů na vybraných budovách:

Hostětín (4 + 3 z roku 1997), Valašské Klobouky, Pitín (3), Lipová, Slavičín - Hrádek, Žítková, Brumov, Šanov, Popov, Hroznová Lhota .

V závěru roku 1998 získal program pro další rozvoj významný grant britského Know How fondu.

Současný vývoj projektu

Program roku 1999 je zaměřen především na instalace slunečních zařízení na objektech sloužících účelům veřejného zájmu - například školy, školky, domovy důchodců, centra ekologické výchovy a podobně. Kromě úspory energie je posláním těchto instalací zejména šíření ekologického povědomí a ukazování příkladu k následování. Další modul programu je věnován vyškolení řemeslníků, kteří budou schopni vést další montáže. Nadále se rozvíjí vzdělávací a osvětová úloha programu.

Instalace, modelová zařízení

S nabídkou instalací solárních zařízení na budovy sloužící veřejnému zájmu jsme oslovili starosty všech 60 bělokarpatských obcí a provozovatele zařízení sociální péče.

Podpora britského Know How fondu umožňuje poskytnout pro tyto realizace až 100% příspěvek.

Program byl podrobně představen rovněž na semináři Slunce pro Bílé Karpaty ’99 konaném za přítomnosti britského velvyslance pana D. Brouchera na Městském úřadě ve Slavičíně dne 3. května.

Do dnešního dne byly realizovány tyto instalace:

Domy s pečovatelskou službou Penzion I a Penzion II , Slavičín – celkem 4 panely

ZŠ Nezdenice 1 panel

SOŠ Strážnice 2 panely

MŠ Pitín 2 panely

Obecní úřad Lipová 1 panel

ZŠ Kuželov 2 panely

Dům ekologické výchovy Lipka 1 panel (referenční instalace programu v Brně).

Další instalace v  Bojkovicích (mateřská škola) budou dokončeny v září.

Měření a sledování

Energetická účinnost

Některé z těchto instalací jsou vybaveny měřícím zařízením, které umožňuje sledovat jejich účinnost a využití. Vyhodnocení měření po roce provozu bude důležitým momentem hodnocení programu. Z výše zmíněných měření prováděných na soukromých budovách jsou doposud prokázány úspory na úrovni 2000 kWh ročně.

Rovněž jsme zahájili sledování mikrobiologické kvality solárních systémů.

Mikrobiologické parametry vody

Mikrobiologickým poměrům teplé užitkové vody u nás sice není doposud věnována přílišná pozornost, nicméně se jedná o důležitou a v zahraničí pozorně sledovanou oblast související i se solárním ohřevem. Byly analyzovány vzorky vody v zásobníku, která slouží pouze jako zásoba tepla a není uživatelem používána, i vzorky přímo užívané teplé vody, které je teplo ze systému předáváno. Byly sledovány patogenní organismy a přítomnost legionelly. Legionella nebyla v systémech identifikována. Eventuální přítomnost patogenů souvisela výhradně s primární kontaminací zdroje pitné vody, která je bohužel ve venkovských podmínkách poměrně častá. Proto hodláme nadále doporučovat zájemcům o solární ohřev, aby si nechali před instalací svůj zdroj pitné vody zkontrolovat.

Sociologické sledování

V letošním roce byl zatím jen formulován rámec širšího projektu zaměřeného na sledování vlivu instalace solárního zařízení na další rozhodování lidí o energetických i obecně environmentálních opatřeních a změnách v chodu domácnosti. Již nyní se totiž ukazuje, že význam solárního programu je zejména v tom, že přiměje lidi přirozeným způsobem uvažovat o změnách chování, které mohou mít mnohem větší environmentální význam.

Školení spolupracovníků, diseminace

Dalším modulem je školení pro místní řemeslníky, kteří se stanou spolupracovníky programu a zabezpečí jeho pokračování v dalších letech. S nabídkou školení, jehož součástí je kromě teoretického kurzu i praktické školení při montáži vedené zkušeným pracovníkem a poté samostatná montáž, jsme oslovili topenáře a instalatéry z okresů, v nichž leží CHKO Bílé Karpaty.

Do dnešního dne bylo pro program vyškoleno 6 spolupracovníků, kteří již samostatně instalovali školící zařízení, a to v obcích Hostětín, Pitín, Louka a Bánov.

První zkušenosti a poznatky z práce s vyškolenými řemeslníky, kteří by měli technickou část programu do budoucna převzít, jsou velmi optimistické. Potvrzuje se předpoklad, že role řemeslníků, s nimiž se lidé standardně radí o způsobu vybavení své domácnosti – v našem případě o způsobu ohřevu teplé vody, je velmi důležitá. Jejich doporučení jsou brána velmi vážně a jsou přesvědčivá.

Pro potřeby uživatelů i řemeslníků byla zpracována a vydána brožura o montáži a údržbě svépomocných solárních systémů.

Kromě výše zmíněných modulů, které jsou realizovány z grantu Know How fondu, je v programu připraveno ustanovení občanských mechanismů, které by přispěly k trvalé podpoře a zájmu občanů nejen o využívání solárních zařízení, ale i o další formy šetrného využívání energetických zdrojů. Vzniká Klub občanů využívajících solární zařízení s výrazně vzdělávacím posláním. Podporu tomuto dění poskytuje Ministerstvo životního prostředí ČR a REC, ČR. Připravujeme spolupráci s obdobným programem, který existuje v Rakousku již zhruba 10 let.

Environmentální přínosy projektu

1.Úspory energie, zamezení emisí CO2

V současné době je v oblasti Bílých Karpat instalováno 31 zařízení s celkem 37 panely. Na několika z nich je kontinuálně prováděno měření, které poskytuje informaci o množství energie skutečně odebrané ze zařízení (ve formě teplé užitkové vody). (Nejedná se o teoretickou energetickou účinnost!). Z těchto měření lze odhadnout, že každé zařízení uživateli ušetří ročně nejméně 1800 - 2000 kWh energie z jiného (fosilního) zdroje. Jelikož nejčastějším nahrazovaným způsobem ohřevu je elektrický, můžeme souhrnnou roční úsporu emisí CO2 získanou všemi zařízeními odhadnout na množství 50t. Finanční úspora je závislá na typu tarifu, který daná domácnost používá a je samozřejmě velice ovlivněna doposud existujícími deformacemi cen energií v ČR. Úspora se tudíž může pohybovat v rozmezí 1500 až 6000 Kč.

2.Ekologická výchova

Již samotný fakt fyzické přítomnosti solárního panelu na střeše objektu, zejména je-li to objekt obecní, má velký osvětový význam. Zvláště je-li zařízení přístupné prohlídce a jeho provozovatel o něm zájemcům podá reference.

Přínos je ovšem mnohem větší, neboť lidé, kteří kolektor instalovali, se nad energetickým hospodařením nejen v konkrétním objektu dále zamýšlejí a snáze se o dalších opatřeních rozhodují. Ke stejnému jednání motivují i své sousedy, kolegy, známé.

Dalším přínosem je všeobecně velký zájem, který lidé o systémy nejen v oblasti Bílých Karpat projevují. Řada z nich si je koupila a instalovala za plnou cenu, mnohem více však dosud nemohlo být uspokojeno. Proto programu Slunce pro Bílé Karpaty věnuje takovou pozornost a péči rozšíření programu do dalších oblastí. Otázka je to ovšem velmi citlivá, neboť smysluplné šíření svépomocného systému je podmíněno jinými okolnostmi než jen kapacitou výroby dílů pro stavebnici.

V obci Hostětín, kde jsou solární systémy připravovány a též instalovány celkem již na devíti domech, Veronica plánuje založení Centra modelových ekologických projektů pro venkov. To by se mělo stát i školicím střediskem pro solární program a hodlá vedle využívání obnovitelných zdrojů energie podporovat i další aktivity, jako například tradiční způsoby zpracovávání krajových vysokokmenných odrůd ovoce. V této obci je Veronica rovněž partnerem připravovaného projektu obecní výtopny využívající spalování odpadního dřeva. Existence solárního programu má velký vliv na pozitivní postoj obyvatel k připravované výstavbě. Rovněž měl zejména ve své výchovné složce velký vliv na získání grantu nizozemské vlády pro projekt.

  1. Plány pro další období

Pro náš program je inspirující historie využívání sluneční energie v Rakousku, které je v této oblasti na evropské špičce. I tam došlo k rozmachu díky rozšiřování svépomocných systémů (jiného typu než je stavebnicový systém dr. Svobody). Díky svépomocné stavbě kolektorů zejména ve venkovských oblastech Štýrska a Korutan, bylo v letech 1990 - 1993 instalováno přes 100 000 čtverečních metrů kolektorů. Z toho více než dvě třetiny svépomocných. Pouze v oblastech s masivními vládními dotacemi (Horní Rakousy) se šíří srovnatelně i komerční systémy. Naše dosavadní zkušenosti jsou zcela obdobné. Věříme proto, že myšlenka vsadit na přirozené vlastnosti venkovského obyvatelstva - citlivost k přírodním zdrojům a zároveň preference svépomocných způsobů, bude úspěšná. I v naší republice je třeba iniciativou lidí probudit k jednání zodpovědné orgány a přimět je k úvahám o srovnání, zda investovat do gigantických staveb, či podpořit rozvoj drobnějších místních programů. Společně s rakouskou Arbeitsgemeinschaft Erneuerbare Energie (AEE), která je hlavním nositelem rakouského svépomocného programu, je připravována rozsáhlá spolupráce obou programů, zaměřená jak na organizační i technický rozvoj českého programu svépomocných montáží, tak na podporu procesu prosazení mnohem vstřícnějšího systému podpor efektivního užívání energie v ČR.

V Brně, 28.7.1999

Dr. Yvonna Gaillyová

 

 

 

 

Seznam solárních zařízení instalovaných v programech Veroniky 1997 – 1999

 

1997 Panelů Podpora

1. Boleček, Hostětín (1) 2 od 1999 Nadace Partnerství

2. Kundrata, Hostětín 1 Nadace Partnerství

3. Orsák, Hostětín 1 Nadace Partnerství

 

1998

4. Kosenka, Val. Klobouky 1 Nadace Partnerství

5. Frait, Lipová 1 Nadace Partnerství

6. Studenka, Slavičín 1 Nadace Partnerství

7. Turčeková, Hostětín 1 Nadace Partnerství

8. Starobová, Hostětín 1 Nadace Partnerství

9. Humpola, Pitín 1 Nadace Partnerství

10. Matula, Hostětín 1 Nadace Partnerství

11. Šenkeřík, Hrádek 1 Nadace Partnerství

12. Ptáček, Brumov 1 Nadace Partnerství

13. Bartoš, Hostětín 1 Nadace Partnerství

14. Krejčí, Šanov 1 Nadace Partnerství

15. Hargaš, Žítková 1 Nadace Partnerství

16. Ševčík, Pitín 1 Nadace Partnerství

17. Nekarda, Hroznová Lh. 1 (dokonč. 1999) Nadace Partnerství

18. Strnad, Popov 1 (dokonč. 1999) Nadace Partnerství

19. Leoš , Komňa 2 bez příspěvku

 

1999

20. Lipka Brno 1 Know How Fund

21. Stře. škola, Strážnice 2 Know How Fund

22. Mateřská škola, Pitín 2 Know How Fund

23. Penzion I, Slavičín 2 Know How Fund

  1. Penzion II, Slavičín 2 Know How Fund
  2. Zákl. škola Nezdenice 1 (dokonč. 1998) Know How Fund
  3. Obecní úřad, Lipová 1 Know How Fund
  4. ZŠ Kuželov 2 Know How Fund
  5. Janůj, Hostětín 1 (I) Know How Fund
  6. Krahula, Pitín 1 (I) Know How Fund
  7. Vajdík, Bánov 1 (I) Know How Fund
  8. Koryčanský , Louka 1 (I) Know How Fund
  9. Sláma, Pitín 1 (I) Nadace Partnerství
  10. Koryčanský, Hroznová Lhota 1 (I) Know How Fund
  11. Zálešák, Kuželov 1 (I) Know How Fund

(I) -- Spolupracovník

 

Stav 1999-08-25 34/ 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEZNAM PŘÍLOH :

 

 

  1. Přehled doposud instalovaných systémů
  2. Seminář Slunce pro Bílé Karpaty 99 ve Slavičíně - pozvánka
  3. Dopis starostům 60 bělokarpatských obcí
  4. Dotazník pro posouzení vhodnosti objektu pro instalaci solárního systému
  5. Smlouva o prodeji solárního zařízení pro ohřev teplé užitkové vody
  6. Potvrzení o převzetí dotace
  7. Nabídka školení pro instalatéry a topenáře působící v oblasti Bílých Karpat
  8. Pozvánka na školení pro instalatéry a topenáře působící v oblasti Bílých Karpat
  9. Závazná přihláška na kurz pro instalatéry a topenáře
  10. Certifikát o vyškolení spolupracovníka
  11. Pozvánka na letní kurz Veroniky v Hostětíně
  12. Poděkování účastníkům kurzu
  13. Ohlasy v tisku
  14. Výsledky mikrobiologických rozborů
  15. Obrazová příloha
  16. Brožura o montáži a údržbě svépomocných solárních systémů - volná příloha