Zpráva o činnosti občanského sdružení

Tradice Bílých Karpat v roce 2001

logo Tradic

 

Záchrana a využití krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech a další aktivity regionálního rozvoje.

Sdružené organizace:

Ekologický Institut Veronica Brno

Obec Hostětín

CSOP Kosenka, Valašské Klobouky

Informační Středisko pro rozvoj MK, Starý Hrozenkov

Správa CHKO Bílých Karpat , Veselí nad Moravou

Nadace Veronica

Soukromý ovocnář a ekozemědělec – Zdeněk Ševčík, Pitín

 

1. Moštárna v Hostětíně

Stavební práce, technologické úpravy, výroba , odbyt produktů

 

Stavební úpravy budovy:

 

 

Technologické úpravy

V srpnu 2001 jsme nainstalovali a zprovoznili celou regulaci podle navrženého řešení. V současnosti nám nově nainstalovaná technologie umožňuje nastavit přesně teplotu pasterizace (standardně 79°C) a typ regulace (nejčastěji proporcionální, nebo PID), signalizuje pokles výstupní teploty moštu (nastaveno na 76°C) a pomocí pneumaticky ovládané klapky přepouští tuto nedostatečně pasterovanou šťávu mimo plnící zařízení.

Další opatření pro zlepšení kvality pasterizace je to, že po nalepení etikety je láhev vodorovně položena na 3-5 minut, aby horký mošt sterilizoval korunkový uzávěr láhve.

Tyto změny a vylepšení by měly snížit podíl lahví, u kterých dojde během skladování ke zkvašení.

Filtrace

Pro finanční pokrytí této části projektu - stavební úpravy moštárny, zlepšení technologie a příprava stavby skladu, které pro projekt jako dodavatel zajišťuje pan Petr Janůj z Hostětína, jsme v letošním roce využili značnou část prostředků z grantu. Pan Janůj spolupracuje při plnění těchto zakázek takřka výhradně s řemeslníky z blízkého okolí, čímž nepřímo pomáhá šířit celkovou misi projektu - podporu regionálního rozvoje prostřednictvím využití místních produktů a trvale udržitelných technologií.

 

Výroba, prodej a skladování moštu

 

Propagační materiály

 

 

 

 

2. Ovocnářská exkurze do Bretaně

Naše sdružení uspořádalo pro své členy v termínu od 25 dubna do 1 května 2001 exkurzi do Bretaně, abychom se seznámili s výrobou a tradičními technologiemi zpracování ovoce v Bretani (především jablek). Program naší exkurze byl zaměřen také na marketing produkce ovoce, na přínos této produkce pro regionální rozvoj atd. Exkurze se zúčastnilo kolem 30 účastníků ze sdružených organizací, příznivců sdružení a také členové cimbálové muziky Veronica

Náš pobyt připravili na základě našich požadavků naši přátelé z MRJC (Hnutí venkovské křesťanské mládeže) z obce Pleudihen sur Rance (poblíž města Dinan). Tato organizace spolupracuje již několik let se ZO ČSOP Kosenka z Valašských Klobouk. Členové MRJC pro nás připravili velmi bohatý a velmi zajímavý program.

Navštívili jsme řadu ovocnářských farem a zpracovatelských podniků na výrobu cidru, moštu, marmelád a kalvádosu. Hovořili jsme s řadou výrobců, zpracovatelů a také s dalšími osobami, které jsou spojeny s produkcí jablek a s výrobou jablečných produktů.:

Diskutovali jsme s představiteli sdružení Les Mordue de la Pommes, s poradci pro sadařství Agrární komory a se zástupci obcí.

Kromě našeho ovocnářského programu jsme navštívili bretaňská města St. Malo, Dinan a Le Mont Saint-Michel. Zúčastnili jsme se také velkolepého tradičního večera s bretonskou hudbou a tanci – Le Fest Noz; diskutovali jsme s obyvateli Pleudihenu a přáteliMRJC, strávili jsme s nimi několik velmi příjemných dnů.

Exkurze nás motivovala pro další rozvoj ovocnářského programu a přinesla nám řadu konkrétních nápadů pro naši činnost. Současně byla “odměnou“ a povzbuzením členů sdružení TBK a jejich partnerů.

 

3. Aktivity zaměřené na propagaci regionu a regionálních produktů

 

4. Vzdělávání a poradenské služby

Záměrem sdružení je také oslovit místní pěstitele ovoce a pokusit se je získat pro přechod na ekologické hospodaření v jejich sadech. Pro rozšíření sortimentu a kvality výrobků potřebujeme větší počet dodavatelů jablek i dalšího ovoce.

 

5. Ovocnářství

Ovocnářské aktivity Ekologického střediska Kosenka ve Valašských Kloboukách v roce 2001:

Na ovocnářskou farmu Zdeňka Ševčíka v Pitíně přibyla nová sušírna ovoce, která by měla lépe pokrýt narůstající zájem o sušené ovoce. Sušírna je vytápěna horkým vzduchem, který se ohřívá v kotli na dřevo.

Kromě současného sortimentu sušených jablek, hrušek, švestek a třešní (vše v kvalitě BIO) přibylo ještě sušení jablečných výlisků, které se do Pitína vozí ze sousední Moštárny v Hostětíně. Sušené výlisky (opět v kvalitě BIO) se prodávají na výrobu ovocného čaje firmě Sluneční Brána.

 

6. Nové regionální produkty

 

7. Personální zabezpečení a rozdělení rolí v projektu

Na řešení projektu se podílí celá řada lidí, kteří přímo spolupracují s jednotlivými členy TBK.

 

7. Koordinace projektu

 

Zprávu sestavila:

28.12.2001 ve St. Hrozenkově

koordinátorka sdružení Renata Vaculiková, IS Kopanice

Adresář členů sdružení Tradice Bílých Karpat

 

Informační středisko

pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s.

687 74 Starý Hrozenkov 11,

tel./fax:0633/696 323, e-mail: iskopanice@razdva.cz

ZO ČSOP KOSENKA,

Brumovská 11, 766 01 Valašské Klobouky,

tel.:0636/320 145, e-mail: kosenka@mail.walachia.cz

ZO ČSOP Bílé Karpaty,

Bartolomějské nám. 47, Veselí n. Moravou,

tel.:60631/322 545, e-mail: csop@bilekarpaty.cz

ZO ČSOP Veronica,

Panská 9, 601 91Brno,

tel.:05/42218353, e-mail: yvonna.gailly@ecn.cz

Obecní úřad Hostětín,

687 71Hostětín , p. Bojkovice,

tel.:0633/641 216, e-mail: hostetin@iol.cz

Nadace Veronica,

Pánská 9, Brno, 602 00

tel.:05/42218350, e-mail: miroslav.kundrata@ecn.cz

Zdeněk Ševčík,

Pitín 15, 687 72, tel.:0633/641334

 

Adresa sdružení

Tradice Bílých Karpat o.s.

687 71 Hostětín 4,

tel:0633/641 040, e-mail: tbk@ecn.cz