[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

bakal. pr. Petrán



tak tu to je:

		Zadání tématu bakalářské práce:

vede:

RNDr. Jan Hollan

téma:

Izolační vlastnosti přírodních materiálů ve vodorovných vrstvách

Thermal Insulation Properties of Horizontal Layers made from Natural Materials


důvod zadání:

Aplikace tlustých tepelně izolačních vrstev v novostavbách i při opravách či rekonstrukcích dosavadních budov je podstatným nástrojem ochrany klimatu (vzhledem k tomu, že na vytápění a chlazení budov připadá v EU polovina spotřeby fosilních paliv). Zvláště slibné je použití přírodních vláknitých materiálů, jejichž získávání vyvolává jen malou spotřebu fosilních paliv a naopak jejich použití ve stavbách představuje dlouhodobé vynětí uhlíku z přírodního koloběhu. V EU se proto již rozsáhle používají, přičemž nejdostupnější z nich, sláma, se běžně aplikuje ve vrstvách tlustých 40 cm a více (až do 1,2 m).

Bariérou vůči tomu, aby jejich aplikace postupně převážila oproti izolacím ,,průmyslovým``, jsou i jejich málo prozkoumané tepelně izolační vlastnosti, pokud jde o vliv konvekce. Teorie konvekce v homogenních porézních vrstvách sice poskytuje vodítko, jak zhoršení izolačních vlastností dostatečně potlačit, skutečné tepelné izolace z těch nejsnáze dostupných materiálů ale homogenní nejsou. Skutečný vliv konvekce lze proto zjistit jen měřením v podmínkách odpovídajících realitě.


zadání:

Úkolem práce je měření tepelně izolačních vlastností vodorovných vrstev různých tlouštěk přicházejících v úvahu ve stavební praxi a různě připravených. K tomu je potřeba navrhnout a vyrobit měřicí aparaturu dostatečných rozměrů a její vlastnosti ověřit na měření vrstev neprodyšných, se spolehlivě známými izolačními vlastnostmi. A pak změřit i tepelné toky materiály porézními v nejméně čtyřech různých konfiguracích ve vrstvě tlusté 0,4 m nebo více, vyhřívané zespodu. Vhodné by bylo demonstrovat i závislost izolačních vlastností na tloušťce vrstvy (pokud se významně uplatnuje konvekce, tepelný odpor vrstvy není přímo úměrný její tloušťce) a porovnat je s vlastnostmi vrstvy vyhřívané naopak shora.

Literatura:

          Hollan, J.: Jak fungují tepelné izolace -- a kdy dokonale. In
          Sborník konference JUNIORSTAV 2008, Brno: VUT v Brně, FAST,
          2008, ISBN 978-80-86433-45-5.
          URL http://amper.ped.muni.cz/pasiv/slama/how_work.pdf

tj.

@InProceedings{how_work,
   author     	= {Jan Hollan},
   title	= {Jak fungují tepelné izolace -- a kdy dokonale},
   booktitle	= {Sborník konference JUNIORSTAV 2008},
   publisher	= {VUT v Brně, FAST},
   address	= {Brno},
   numpages	= {8},
   isbn		= {978-80-86433-45-5},
   url =   {http://amper.ped.muni.cz/pasiv/slama/how_work.pdf},
    year        = {2008}
}

a odkazy tam uvedené


Jan Hollan, 11. února 2009