Tisková zpráva

provoz obecní výtopny na odpadní dřevo v hostětíně

slavnostně zahájen

(Hostětín, 20. 10. 2000)

Ojedinělý projekt

V pátek 20.10. 2000 bude za účasti představitelů Nizozemského království, (pan Eric Wissema - nizozemské ministerstvo hospodářství, paní Vicky Pelkman - nizozemská ambasáda) a zástupce koordinátora projektu z Biomass Technology Group (René Venendaal) a z české strany Ministerstva životního prostředí (náměstek ministra, pan Lubomír Petružela), Fondu životního prostředí, Okresního úřadu v Uherském Hradišti a Ekologického institutu Veronica slavnostně zahájen provoz první obecní výtopny na odpadní dřevo na Moravě.

Výtopna je také prvním úspěšně dokončeným česko - nizozemským projektem zaměřeným na využívání obnovitelných zdrojů energie a na omezení emisí oxidu uhličitého, který způsobuje skleníkový jev. Je rovněž projektem, který testuje účinnost mechanismu Joint Implementation (JI) pro snižování emisí skleníkových plynů cestou spolupráce dvou zemí s cílem dosáhnout vzájemného užitku.

Celá investice ve výši 36 milionů Kč zahrnuje instalaci kotle na dřevní štěpky o výkonu

732 kW nizozemské firmy KARA, položení 2,8 km předizolovaného potrubí, kterým je k výtopně připojeno 67 domů (tj. 90 %) , a také instalaci předávacích stanic ve všech domech. Na pokrytí této investice se kromě nizozemského grantu podíleli zejména Státní fond životního prostředí, Česká energetická agentura, obec Hostětín a jednotliví občané.

Joint implementation

Joint Implementation (JI) je mechanismus pro snižování emisí skleníkových plynů cestou spolupráce dvou zemí s cílem dosáhnout vzájemného užitku. V zásadě přispívá investující země na realizaci projektu v hostitelské zemi, kde jsou relativně nižší náklady na snížení emisí.. Mechanismus JI je založen na ,,jednotce snížení emisí`` - tzv. ,,Emission Reduction Unit (ERU)``, která představuje emisní kredit odpovídající jedné tuně ekvivalentu CO2. Cena ERU ještě není stanovena, nicméně se počítá s tím, že v budoucna bude obchodovatelná.

Dle výpočtu výchozí úrovně dosáhne zařízení v Hostětíně roční úspory 3 350 tun CO2 ekvivalentu . To odpovídá generování 16 750 ERU v ,,závazném období`` 2008-2012, jak je to dáno Kjotským protokolem.

Partnerský projekt

Základ úspěchu projektu je třeba hledat v práci celého týmu, který po několik let hledal cesty k jeho zdárné realizaci: vedle samotné obce Hostětín je to zejména odborná a organizační podpora ze strany Referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti, nizozemská konzultační firma BTG, která byla pověřena realizací zahraniční části projektu a spolupráce s Ekologickým institutem Veronica, který se postaral o vzdělávací a informační práci a o komunikaci se zahraničními partnery. Velkou měrou přispěly firmy, které se podílely na technickém projektu výtopny a realizaci díla. Jen díky společnému úsilí se podařilo překonávat úskalí, která zatím u nás obdobným projektům stojí v cestě. Systémová podpora zcela chybí a projekty se prosazují velmi těžko.

Obecní projekt

Výtopna (a příprava paliva) přinášejí do obce kromě tepla z obnovitelného zdroje rovněž pracovní místa a peníze, které by jinak z obce nenávratně mizely ve formě plateb za uhlí či elektřinu pro přímotopy. Pro zajištění potřebného množství dřeva - 500-600 tun za rok uzavírány dlouhodobé smlouvy s místním dřevozpracujícím průmyslem a s vlastníky lesů v okolních obcích. Zálohu zčásti poskytují samotní obyvatelé Hostětína, kteří rovněž vlastní lesy. Výhodou výtopny je možnost spalovat odpadní dřevo, zbytky po těžbě apod., to jest tu část produkce, která se jinak nevyužije a je většinou nesmyslně spalována či skládkována.

Biomasovou soustavu doplňuje zatím devět solárních systémů instalovaných v Hostětíně v rámci programu ,,Slunce pro Bílé Karpaty``, který koordinuje Ekologický institut Veronica. Program bude dále pokračovat a předpokládá se, že zejména v letním půlroce bude potřeba teplé vody pokryta solárním ohřevem a výtopna bude moci být odstavena. Bez využití solárních systémů by domácnosti musely použít ohřev elektřinou nebo uhlím. Kombinace slunce a biomasy představuje koncept využití obnovitelných zdrojů, který je hospodárný a přinese další redukci emisí CO2 .

Trvale udržitelný regionální rozvoj

V posledních letech se Hostýtín zaýal pýemýýovat v modelovou vesnici využívající ekologicky šetrné technologie: v roce 1997 zahájila provoz koýenová ýistírna odpadních vod, výsledky pýináší projekt zamýýený na zpracování tradiýních ovocných odrýd a tržní uplatnýní produktý - jableýných moštý a sušeného ovoce. V záýí zahálila v Hostýtíný provoz malá moštárna, která dodává na ýeský trh jableýné mošty v bio-kvalitý. Energetické projekty založené na využití biomasy a slunce významný pýispívají k dalšímu rozvoji modelového konceptu. Pýitom je týeba zdýraznit, že pýínosem týchto projektý zamýýených na trvale udržitelný rozvoj není jen ochrana pýírody a životního prostýedí, ale rovnýž regionální rozvoj využívající lidských a pýírodních zdrojý území pro svou hospodáýskou stabilitu. Pilotní projekty, které byly realizované v Hostýtíný a které ukazují, že mohou pýinést jak environmentální, tak sociální a ekonomický užitek, by mýly sloužit jako zdroj inspirace, motivace i zkušeností pro další opakování a následování.

Strom života

U příležitosti otevření výtopny vysadí hosté na nově upravené návsi strom milenia. Obec se tímto připojuje k celostátnímu Dni stromů, který je v ČR letos poprvé republice vyhlášen právě 20. října a na něj navazuje vysazování stromů v celé republice a veřejná sbírka Nadace Partnerství Adoptuj strom.

Bližší informace:

RNDr. Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, Panská 9, p.p. 91, 601 91 Brno, tel. 05 4221 8351, yvonna.gailly@ecn.cz

Radim Machů, kontakt: 0633 641216, hostetin@cybernet.cz