Projekt vytápění biomasou v obci Hostětín

-

pilotní projekt společně realizovaných opatření (AIJ)

 

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, PO Box 91, 601 91 Brno

Tel.: +420 5 4221 8351 2; Fax: +420 5 4221 0561; e-mail: veronica@ecn.cz

 

Východiska projektu

Hostětín je obec s 230 obyvateli ležící na území chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Jako v řadě podobných obcí i zde využívala většina obyvatel k vytápění domů elektřinu nebo lokální topeniště na hnědé uhlí. V Hostětíně neexistovalo centrální vytápění a neuvažovalo se o zavedení zemního plynu. Hlavní nevýhody výchozí situace:

 

Okresní úřad v Uherském Hradišti, Ministerstvo životního prostředí a Ekologický institut Veronica ve spolupráci s nizozemským institutem Twente Energy a Biomass Technology Group (BTG) identifikovaly Hostětín jako vhodné místo pro předvedení alternativního systému zásobování energií, a sice centrální výtopnou na biomasu . Vzhledem ke značným zásobám biomasy v této oblasti se právě tento zdroj jeví jako velmi slibný i co se týče možností dalšího rozšiřování trhu s energetickým využitím biomasy. Navíc právě energie z biomasy skýtá příležitost propojit přínosy environmentální se sociálními a ekonomickými. Klíčovým faktorem při výběru byla silná podpora projektu ze strany místních lidí: prakticky 100% obyvatel potvrdilo svůj závazek odebírat teplo z výtopny.

 

Popis projektu

Výchozí stav

80 domácností, z toho bude připojených 68, které byly vytápěny:

 

Výtopna na biomasu

Demonstrační projekt zahrnuje instalaci soustavy s kotlem o výkonu 732 kWth spalujícím dřevní štěpku a vybudování teplovodní sítě v celé obci. Stavební práce byly zahájeny v létě 1999, a to položením 2,8 km předizolovaného potrubí. Po dokončení stavby budovy výtopny v zimě 1999 byl instalován kotel nizozemského výrobce KARA Energy Systems. Na jaře 2000 byly ve všech domech instalovány předávací stanice. Stavba byla dokončena v květnu 2000 a provoz výtopny byl zahájen na začátku topné sezóny v říjnu 2000.

schéma zapojení

 

Obrázek 1: Schematický nákres biomasové vytápěcí soustavy

 

Technický popis

Štěpky se shromažďují ve skladu s celkovým objemem 1 200 m3. K dávkování dřeva do sila s pohyblivou podlahou, která funguje jako denní silo a zajišťuje podávání do kotle, se bude používat traktor. Během normálního provozu je potřeba nahrnout dřevo jednou za jeden až dva dny. Štěpky se dávkují šnekovým podavačem do spalovací komory. V ní je soustava nakloněných pohyblivých litinových roštů, které se pohybují horizontálně mezi pevnými rošty. Pohyb v jednotlivých krocích zajišťuje optimální rozdělení paliva a rozděluje proces hoření do potřebných fází. Vháněním primárního a sekundárního vzduchu pod každou část roštu se dociluje optimálního vyhoření. Robustní technika dovoluje užití nehomogenních paliv: zvládne jak piliny, tak i štěpky do velikosti 30 až 50 mm, a vlhkost paliva s dosáhnout až 50%.

Pro zajištění potřebného množství dřeva - 500-600 tun za rok - jsou uzavírány dlouhodobé smlouvy s místním dřevozpracujícím průmyslem a s vlastníky lesů v okolních obcích. Zálohu zčásti poskytují samotní obyvatelé Hostětína, kteří rovněž vlastní lesy.

 

Solární systémy pro ohřev vody

Biomasovou soustavu doplňuje zatím devět solárních systémů instalovaných v Hostětíně v rámci programu “Slunce pro Bílé Karpaty”, který koordinuje Ekologický institut Veronica. Program bude dále pokračovat a předpokládá se, že zejména v letním půlroce bude potřeba teplé vody pokryta solárním ohřevem a výtopna bude moci být odstavena. Bez využití solárních systémů by domácnosti musely použít ohřev elektřinou nebo uhlím. Kombinace slunce a biomasy představuje koncept využití obnovitelných zdrojů, který je hospodárný a přinese významné redukce emisí CO2 .

 

Financování projektu

Celkové náklady projektu jsou přibližně 1 000 000 EUR, z čehož je 55 % nákladů hrazeno ze Státního fondu životního prostředí. Pro vybudování teplovodního potrubního rozvodu dostala obec finanční podporu z České energetické agentury, dále přispěla obec a samotní občané. Dalších 40% nákladů je financováno nizozemskou vládou prostřednictvím vládní organizace Senter. Nizozemský grant pokrývá instalaci kotle, konzultace, technologický projekt kotelny, odborné školení a vytvoření informačního centra. Finanční podpora je určena speciálně pro pilotní projekt programu AIJ - Activities Implemented Jointly.

 

Joint Implementation - Společné realizace

Joint Implementation (JI) je mechanismus pro snižování emisí skleníkových plynů cestou spolupráce dvou zemí s cílem dosáhnout vzájemného užitku. V zásadě přispívá investující země na realizaci projektu v hostitelské zemi, kde jsou relativně nižší náklady na snížení emisí. Mechanismus JI je založen na “jednotce snížení emisí” - tzv. “Emission Reduction Unit (ERU)”, která představuje emisní kredit odpovídající jedné tuně ekvivalentu CO2. Účinnost JI projektů se srovnává s referenční - výchozí - úrovní projektu (tj. s hodnotou emisí skleníkových plynů, která by existovala, kdyby projekt nebyl realizován) a dosažený rozdíl se vyjadřuje v jednotkách ERU. Cena ERU jeětě není stanovena, nicméně se počítá s tím, že v budoucna bude obchodovatelná.

Dle výpočtu výchozí úrovně dosáhne zařízení v Hostětíně roční úspory 3,350 tun CO2 ekvivalentu. To odpovídá generování 16,750 ERU v “závazném období” 2008-2012, jak je to dáno Kjotským protokolem, v němž je stanoveno, že k tomuto období se mají vázat v současné době rozvíjené projekty

 

Přínosy projektu

Environmentální přínosy

Projekt je zaměřený na využití obnovitelného zdroje - biomasy, a tím na (globální) redukci emisí skleníkových plynů - viz tab. 1 a 2.

Na lokální úrovni dojde ke snížení emisí SOx a prachu.

Tabulka 1

Emise skleníkových plynů před zahájením projektu

Skleníkový plyn

Produkt (čeho):

tun

skleníkový potenciál

množství

(t CO2 ekviv./rok)

 

spalování fosil. paliv

1 434

1

1 434

emise CO2

biologická degradace dřevního odpadu

   

nepřibývá

 

doprava hnědého uhlí a dřeva

2

1

2

emise CH4

biologická degradace dřev. odpadu

91

21

1 905

 

spalování fosil. paliv

0.4

21

8.5

Celkem

     

3 350

 

Tabulka 2

Emise CO2 způsobené spalováním fosilních paliv - stav před zahájením projektu

Vstupní parametry

Hnědé uhlí

Černé uhlí

Dřevo

Elektřina

 

roční spotřeba

t

248

19

190

   

roční spotřeba

kWh

     

585 000

 

výhřevnost

GJ/jednotku

14.7

24.5

9.8

0.0036

 

tepelná účinnost

55 %

60 %

50 %

95%

 

obsah uhlíku

39 %

63 %

30 %

39.4 %

 

průměrná účinnost přeměny hnědého uhlí na elektřinu

     

20 %

 

Výsledky

       

Celkem

Roční produkce sekundární energie

GJ/rok

2 010

280

935

2 000

5 225

Roční podíl

sek. energie

38 %

5 %

18 %

38 %

100 %

Přeměněná primární energie

GJ/rok

3 650

465

1 870

10 530

16 515

Specifické emise CO2/GJ prim. energie

0.1

0.09

0.11

0.10

 

Roční emise CO2

t/rok

358

44

---

1 032

1 434

 

 

 

Ekonomické a sociální přínosy

Za teplo poskytované výtopnou zaplatí občané Hostětína cenu, která v současné době odpovídá ceně dálkového tepla z plynových výtopen, do budoucna bude ovšem stabilní. Očekává se, že energie z biomasy, která je v současné době srovnatelná, bude v budoucnu ještě výhodnější: zatímco cena dřevěných štěpek zůstane na podobné úrovni, ceny zemního plynu a elektřiny významně vzrostou. Použití hnědého uhlí bude zatíženo ekologickými daněmi. Důležitá je skutečnost, že platby za teplo zůstanou v regionu a podpoří místní ekonomiku. To je podstatný rozdíl od původního stavu, kdy veškeré poplatky za energie odcházely mimo region.

Uvažuje se, že demonstrační projekt v Hostětíně vyvolá podobné projekty v okolí. Studie naznačují, že v Bílých Karpatech je velký potenciál pro malé, střední i velké soustavy zásobování energií z biomasy. Kromě Hostětína zde byla vytypována ještě další nadějná místa. Očekává se, že hostětínský projekt přispěje k dalšímu vývoji trhu s biomasou v tomto regionu. Rovněž místní obyvatelé mohou výtopně prodávat odpadní dřevo z vlastních lesů.

Přímo v Hostětíně přinese projekt pracovní místa, a to při obsluze a údržbě výtopny a při přípravě paliva.

 

 

Přínos pro trvale udržitelný rozvoj v Bílých Karpatech

V posledních letech se Hostětín začal přeměňovat v modelovou vesnici využívající ekologicky šetrné technologie: v roce 1997 zahájila provoz kořenová čistírna odpadních vod, výsledky přináší projekt zaměřený na zpracování tradičních ovocných odrůd a tržní uplatnění produktů - jablečných moštů a sušeného ovoce. Zmiňované energetické projekty založené na využití biomasy a slunce významně přispívají k dalšímu rozvoji modelového konceptu. Přitom je třeba zdůraznit, že přínosem těchto projektů zaměřených na trvale udržitelný rozvoj není jen ochrana přírody a životního prostředí, ale rovněž regionální rozvoj využívající lidských a přírodních zdrojů území pro svou hospodářskou stabilitu. Proto na pozadí zmiňovaných projektů připravuje Veronica, TEI a Nadace Partnerství spolu s řadou dalších partnerů v Hostětína vznik Centra pro podporu modelových projektů pro venkov . Centrum, financované nyní zejména z programu nizozemské vlády MATRA ,si klade za cíl iniciovat ve spolupráci s místními samosprávami, nevládními organizacemi a malými podniky projekty pro trvale udržitelný rozvoj venkovských oblastí Bílých Karpat . Pilotní projekty, které byly realizované v Hostětíně a které ukazují, že mohou přínést jak environmentální, tak sociální a ekonomický užitek, by měly sloužit jako zdroj inspirace, motivace i zkušeností pro další opakování a následování.