Samsö

Téma: Ostrov obnovitelné energie

Místo: ostrov Samsö, Dánsko

Rok: 1997-

Oblast činnosti: elektřina z větru, teplo ze slámy, elektromobilita

Reaguje na hrozby: není elektřina atd.

Cíle: Využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů, nikoli z fosilních paliv, a být 100% soběstačný.

Popis: Samsö je ostrov v Dánsku, který je, co se týče elektřiny, naprosto soběstačný, a který ji dokonce vyváží na pevninu, když ji ostrované sami všechnu nevyužijí. Celý ostrov pracuje na tom, aby se stal co možná nejvíce ekologicky šetrný, s několika ekologickými farmami různých typů na­příč ostrovem.

Ostrov Samsö se stal energeticky soběstačným prostřednictvím elektřiny ze svých větrných turbín. Na ostrově jich mají jedenáct a dalších deset v pobřežních vodách moře (Spear, 2014). Dohromady dodají ročně více energie, než se na ostrově spotřebuje, a to včetně pohonu vozidel a strojů. Vě­trníky vlastní prostřednictvím akcií obyvatelé, kteří díky tomu každý rok dostávají podíl ze zisku. V roce 2005 se jim podařilo poprvé vyrobit více energie, než spotřebovali, a od té doby každý rok, tj. po desáté v řadě, tomu bylo stejně. Dvacet turbín vlastní obyvatelé ostrova Samsö; jeden obyva­tel z deseti, kteří žijí na ostrově, vlastní alespoň jednu akcii na jeden větrník. Větrníky v pobřežních vodách moře vykompenzují i emise CO2, které vznikají z přepravy z a na ostrov. S těmito větrníky v moři je uhlíková stopa (CO2 footprint) obyvatel ostrova záporných 12 tun na osobu, přičemž prů­měr na jednoho dánského obyvatele činí kladných 10 tun. Pokud by nebyly počítány větrníky v po­břežních vodách, uhlíková stopa obyvatel Samsö by činila 4,5 tuny (Biello, 2010).

Energetickou soběstačnost zvyšuje i to, že hodně obyvatel ostrova má místo tradičních benzínových a dieselových aut elektromobily. To je součástí jejich snahy stát se do r. 2035 naprosto nezávislými na fosilních palivech. Pro tyto elektromobily zde mají nabíjecí stanice, které patří obci a které vyu­žívají i elektřinu ze solárních panelů. Jsou rozmístěny po celém ostrově a dále jich přibývá. Spousta soukromých domácností má také své vlastní solární panely, kterými se na ostrově ohřívá voda (Spear, 2014). Samsingerští (tak se nazývají obyvatelé ostrova, je jich 4000) také přešli na ohřev vody pomocí slámy namísto starých naftových ohřívačů, které dříve měli. Protože na ostrově pěstují pšenici a žito, tato sláma, jako zbytkový produkt, který se dříve na poli spálil, se nyní odváží do výtopny Ballen-Brundby a dalších tří (Biello, 2010).

Výsledky: Uhlíková stopa Samsingerských se dostala pod nulu díky obnovitelné energii vyrobené větrnými turbínami na ostrově a v blízkém moři, které pokryjí více než sto procenty jejich spotřebu.