El Hierro

Téma: Energetická soběstačnost

Místo: ostrov El Hierro (Ferro), Kanárské ostrovy, Španělsko

Rok: 1997-2014

Oblast činnosti: energetika

Reaguje na hrozby: není elektřina atd.

Cíle: Naprostá energetická soběstačnost založená pouze na obnovitelných zdrojích elektřiny

Popis: El Hierro je poměrně odlehlý ostrov západně od afrického pobřeží Atlantiku, který je sou­částí Kanárských ostrovů. Je daleko od pevniny a bylo obtížné tam dodávat elektřinu. Podobně jako je tomu u mnoha dalších odlehlých ostrovů na celém světě, produkce elektřiny byla na El Hierru za­jišťována především pomocí dieselových agregátů. A to se místní obyvatelé rozhodli změnit. V roce 1997 započalo hledání možných alternativ, které by byly vhodné pro ostrov a jeho podmínky. Nako­nec bylo rozhodnuto, že projektem, který se na ostrově vybuduje, se stane hybridní hydro-větrná soustava využívající kromě větru i vodních turbín. Toho je dosaženo tímto způsobem: 5 větrníků se točí vždy, když vane vítr, případný přebytek elektřiny pohání turbíny pumpující vodu z nižšího re­zervoáru do vyššího, který se nachází v nečinném vulkanickém kráteru. Když vítr zeslábne, voda z horní nádrže se pouští potrubím přes turbíny do spodního rezervoáru, čímž je vyráběna elektřina do té doby, dokud opět nezačne silněji foukat vítr. Na různých místech jsou umístěny senzory, aby jakmile zpomalí rychlost větru, začala proudit potrubím voda tak, aby nedošlo ke snížení výroby elektřiny a tím nedošlo k výpadku pro domácnosti. Toto energetické zařízení bylo uvedeno do provozu v létě roku 2014 (Andrews, 2014; Griffiths, 2014; Abiven, 2014; Clavijo). Protože místní úřady chtěly mít jistotu, že samotný ostrov bude vlastníkem tohoto hybridního zařízení, patří 60 % větrné farmy ostrovním úřadům (Griffiths, 2014).

Některé dieselové elektrické stanice budou ponechány pro případ, že by nebyl naplněn očekávaný výsledek a bylo by nutné je použít k dodávkám energie (Griffiths, 2014). Číslo, které uvádí kolik z energetické potřeby ostrova má toto hybridní zařízení dodávat, se různí, ale nachází se někde mezi 60 až 100 %. Z dlouhodobého hlediska je cílem být plně soběstačný z obnovitelných zdrojů energie (Andrews, 2014; Abiven, 2014; Griffiths, 2014). Součástí tohoto cíle je také vyměnit všechna vozi­dla na ostrově za elektromobily. Tento proces byl již také na El Hierru zahájen s pomocí aliance fi­rem Renault a Nissan (Renault-Nissan Alliance) (Abiven, 2014).

Výsledky: Poněvadž systém byl uveden do provozu teprve nedávno, skutečné výsledky tohoto projektu ještě nebyly dostatečně zdokumentovány, nicméně se očekává, že ostrov bude v budoucnu zcela energeticky soběstačný. To odstraní potřebu dieselového záložního systému, který byl až do­sud využíván, a s tím dojde k odstranění potřeby transportu k tomu potřebné nafty. Takže hlavním přínosem projektu by měly být mnohem nižší emise CO2 a ušetřené prostředky za naftu, která již nebude potřebná, což bude jak ekologickým, tak i ekonomickým ziskem (Andrews, 2014).

Více informací: Tento projekt je vysoce hodnocen také proto, že pokud toto hybridní hydro-větrné zařízení skutečně učiní ostrov El Hierro „elektricky soběstačným“, stane se prvním takovým ost­rovem bez připojení k rozvodné síti na naší planetě. Například ostrov Samsö je již v tomto ohledu soběstačným, avšak je připojen na dánskou rozvodnou síť. A tuto zálohu, kterou disponuje Samsö, El Hierro nemá, což činí tento ostrov svým způsobem jedinečným (Frayer).