[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

[CCD-CR] WZ Sge



Vážení kolegové,

v těchto dnech se zjasnila proměnná hvězda WZ Sge. Protože se jedná o výjimečně jasnou a výjimečně zajímavou těsnou dvojhvězdu (jmenuje se podle ní celá podskupina kataklyzmik), kde podobná vzplanutí pozorujeme jen cca každých dvacet let (jsou to obecně roky až desetiletí, ale hranice je zde velmi volná, záleží systém od systému...), je velmi žádoucí systém pozorovat. Pokud tedy máte CCD kameru a není pro vás problém provádět fotometrii něčeho tak jasného (kolem 8 - 9 mag), můžete se pokusit dělat série. Jedná se o pozorování, kdy pořizujete co nejvíce snímků s co nejkratším asovým rozlišením. Modrá fotometrie klasickými fotonásobiči je také docela žádoucí, už jenproto, že na celém světě se asi bude pozorovat hlavně "červenými" CCD kamerami. Bylo by asi vhodné pozorovat v rámci kampaní, co vyhlásily CBA a VSNET (linky jsou například na var.astro.cz).

Více o hvězdách WZ Sge viz. například skvělá kniha od B. Warnera "Cataclysmic Variable Stars" nebo info na stránkách VSNETu, AAVSO a pod. Protože hvězda je velmi jasná, mohou se zapojit i vizuální pozorovatelé. Protože během fáze, kdy hvězda slábne se pozoruje poměrně "záhadný" prudký pokles jasnosti následovaný rychlým opětovným zajsněním (víceméně lineární pokles je přerušen "ďolíkem"), jsou i vizuální pozorování v těch pokročilých fázích zjasnění velmi zajímavá a užitečná (CCD kamer je pořád MÁLO).

Podobný systém, který nedávno prošel podobnou a naprosto nečekanou fází zjasnění, AL Com byl velmi dobře pozorován týmem při japonském VSNETu i z ČR. Světelné křivky a seskládané obrýzky se spirálními rameny přilehlé M 88 naleznete na stránce http://ada.astronomy.cz (Amateur Data Archive).

Zájemcům o pozorování rád sdělím další informace, případně rád pomohu se zpracováním dat a jejich dalším využitím.

S pozdravem

Rudolf Novák
Hvězdárna Brno
http://codel.astronomy.cz