Ahoj,
dozvedel jsem se, ze aby byla pozorovani RR Lyr hvezd co nejuzitecnejsi, mela by byt prevedena do standardniho systemu (kvuli modulu vzdalenosti a tak). Protoze na fotometrii nejsem zadny odbornik, da se to zajistit stridavym sledovanim nejakeho promereneho pole na stridacku s promennou (tak kazde 2 hodiny)? Nebo se postupuje tak, ze se nejdrive (nebo az na konec) promeri nejake srovnavaci hvezdy v poli a vuci nim se pak dela differencialni fotometrie?
No ja se ted pokousim v ramci bc projektu o takova mereni a co jsem zatim vykoumal je asi takovy postup. Behem noci pozorujes tu hvezdu a obcas to prerusis snimanim stand. poli (Landolt napr.) a z tech urcis ext. koeficinety - mas-li stesti, pak se v tom da interpolovat pro Tve vysky nad obzorem. O tom, jak se to chova pise rozsahle Lenka (odkaz na webu) o tom, na co bys mel paamtovat u takovych mereni rychlych zmen pak najdes tamtez odkaz na problemy diferencialni fotometrie. Zkombinuj to.
Za takova pole by mohla slouzit Hendenova (a Skiffova) policka, ktera jsou v podstate rovnomerne po cele obloze a tudiz by odpadl problem s extinkci.
Tim ziskas lepsi pokryti tech extinkcnich primek, ze kterych si pak spoctes vlastni k a nebo, muzes merit ve stejnych uhlovych vyskach a nemusis interpolovat
Rudolf P.S. http://ccd.astronomy.cz