[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Klaus jásá: Vědci tvrdí, že za oteplování může vesmír a ne člověk!



Omlouvám se, třeba o tématu tolik nevím, ale existuje vůbec nějaká "heliocentrická teorie" klimatických změn, nebo tím myslí takovou tu normální fluktuaci intenzity slunečního záření v řádu desítek let, ale bez "teorie" to bylo málo atraktivní? Ve srovnání s původní zprávou mi přijde interpretace Novou zcestná na tolika úrovních, že je to zarážející i v českém prostředí - a to jsem si myslela, že už kde-co snesu.

Ne, jde o kosmické záření
  http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/know_l1/cosmic_rays.html
-- konkrétně o protony, elektrony a jádra atomů s tak vysokými energiemi, že pronikají do ovzduší nejen blízko magnetických pólů Země. Přichází do Sluneční soustavy zvenčí, "z Galaxie", odtud zkratka GCR. Vyšší "aktivita Slunce", tj. hustší sluneční vítr se silnějšími magnetickými poli, jeho pronikání do nitra Sluneční soustavy snižuje (na rozdíl od řádově nižšího toku částic s řádově vyššími energiemi, které jsou z jiných Galaxií a nějaké naše magnetické pole s nimi moc nehne).

Dosud přežívá domněnka, že by změny toku GCR do troposféry mohly ovlivňovat tvorbu a charakter oblačnosti a skrze to i radiační bilanci Země, tedy že by změna toku GCR mohla znamenat nějaké radiační působení
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Radiační_působení

Kdoví, možná nějaké malinké ano. Ale nevíme ani jeho znaménko... Zato víme, že GCR nejeví za uplynulé půlstoletí žádný trend.

Ta práce z CERNu byla skutečně motivována tím, nějaké působení nalézt. K tomu nedospěla, zato naznačila, že v přírodní atmosféře mají na nukleaci (od ní je k mrakům nesmírně daleko) možná zásadní vliv VOC, tedy těkavé organické látky. Je to práce cenná, ale s klimatem nijak nesouvisí - leda tak, že z ní vlastně vyplývá, že vliv proměn toku GCR na klima je jistě nanejvýš malinký. Komentář k tomu je čerstvý:

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/08/the-cerncloud-results-are-surprisingly-interesting/

Reakce populárních médií na tu práci jsou ale bohužel méně dobře informující... Tak to chodí.

Radiační působení výkyvů zářivého výkonu Slunce (tj. světelného, IR, UV) je naproti tomu nepochybné. Jeho dlouhodobé změny během staletí jsou špatně známé, ale nejsou asi o moc větší než ty výkyvy v cyklu 11 let. Ty svou roli hrají na hranici zjistitelnosti. Posledních osm let oteplování mírně přibrzdily, dalších pět zase mírně urychlí, viz druhý graf na
  http://www.columbia.edu/~mhs119/UpdatedFigures/

zdraví
 Jeník