[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

ekonomové ke klimatické krizi




Vážený pane inženýre,

onehdá jste v Lidovkách komentoval věcně správný článek Michala Berga. Chválil jste ekonomii coby nejexaktnější humanitní vědu. Nuže, zde naleznete nejnovější důkladný posudek, velmi pečlivě vypracovaný osobnostmi této vědy pro Německo (pro Česko lze doporučit copy and paste), dostupný v plném znění z rozhraní:

Sondergutachten 2019: AUFBRUCH ZU EINER NEUEN KLIMAPOLITIK

https://www.sachverstaendigenrat-wirtschaft.de/sondergutachten-2019.html

Jako ekonom stěží najdete lepší aktuální podklad ke své poslanecké práci a k veřejné činnosti v tomto ohledu. Věřím, že onu práci o 157 stranách doporučíte i svým kolegům a kolegyním.

Další, krátký text ke zpoplatnění uhlíku ze 16. července najdete na
 https://www.sachverstaendigenrat-wirtschaft.de/ :

https://www.sachverstaendigenrat-wirtschaft.de/fileadmin/dateiablage/Pressemitteilungen/2019_07_16_CAE_GCEE_JointStatement_AUniformCarbonPriceForEurope.pdf

- je to společné prohlášení spolu s obdobnou expertní skupinou francouzskou.


s pozdravem

J. Hollan

PS

Jak jsem se coby fyzik do posudku díval, na str. 30 / 157 v odstavci 22 je významná nepřesnost dokládající, že ani pečliví ekonomové záludnostem ochrany klimatu občas nerozumějí:

"Da die Emissionen aller Voraussicht nach nur schrittweise und nicht schlagartig reduziert werden können, müssen die Netto-Treibhausgasemissionen ab einem bestimmten Zeitpunkt nahe null sein, um die globale Erwärmung bis zum Jahr 2100 auf unter 2 oder 1,5 Grad zu begrenzen (Klimaneutralität). Dies bedeutet, dass nur noch so viele Treibhausgasemissionen ausgestoßen werden, wie durch

  natürliche Senken  (beispielsweise Wälder und Ozeane) oder

künstliche Senken (etwa chemische Verfahren) wieder aus der Atmosphäre herausgenommen werden. Für eine Erwärmung um maximal 2 (1,5) Grad müsste laut IPCC (2018) Klimaneutralität etwa um das Jahr 2070 (2050) erreicht werden."

Klimaneutralität totiž znamená, že zbylé emise musejí být kompenzovány _nikoliv_ existujícími přírodními propady, ale jen a pouze propady novými, antropogenně zařízenými. Ty přírodní propady (kousek věty o nich jsem oddělil) fungují i dnes a schovávají půlku našich emisí CO2. Kdyby emise klesly na polovinu dnešních, tak už koncentrace v ovzduší neporoste. Ale pro zastavení oteplování musejí koncentrace hodně klesnout, proto ona nutnost co nejdříve docílit nulovou bilanci čistě antropogenních zdrojů a propadů. Jinak nelze ani zdaleka splnit cíle Pařížské dohody.


 -------------------------------------------------------------
 RNDr. Jan Hollan, Ph.D.
 pracovník CzechGlobe,                       www.czechglobe.cz
 Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.,   606 073 562,

 vyučující Ústavu ochrany a podpory zdraví LF MU

 spolupracovník Ekologického institutu Veronica
 Panská 9, 602 00 Brno                         www.veronica.cz

                               domů:
 Lipová 19, 602 00 Brno                          543 23 90 96


 hollan@mail....cz          http://amper.ped.muni.cz/jhollan
 -------------------------------------------------------------