[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Dotaz CO2 a možnost budoucího glaciáluVážená paní Boháčová,

je dobře, že si pan Stanislav Mihulka všiml nového článku v Nature, méně dobře je, že jej doplňuje svým názorem na věc, o níž snad četl poprvé. Je patrné, že není fyzik, natož věnující se planetárním tokům energie.

O době poledové jsem psal již v r. 2000 (že další ledová v příštích tisíciletích z astronomických důvodů přijít nemůže), nověji s odkazem na článek Archer/Ganopolski z r. 2005 pak v části 2.2 knížky Klima a koloběhy látek: http://amper.ped.muni.cz/gw/aktivity/klima.pdf

Populárnější povídání o glaciálech (ale asi už ne o tom, že další velmi dlouho nepřijde - možná to doplním, díky Vašemu dotazu) mám pak v učebnici Ochrana klimatu, v č. 2.6 a 3: viz http://www.veronica.cz/?id=128&i=109

O nové práci PIK vím už od podzimní přednášky prof. Schellnhubera (promítal nějaké obrázky ze článku, který do Nature poslali už v říjnu 2014), Ganopolského spoluautora. Rozdíl oproti starším pracem je v tom, že došla k již skvělému kvantitativnímu pochopení spouštěčů a průběhů změn. Ale PIK to uměl téměř stejně dobře modelovat už dříve, viz přednášku prof. Rahmstorfa nabízenou na http://www.zmenaklimatu.cz/cz/knihovna - konkrétně od času 08:00. Jen jejich tehdejší rukopis nechtěly bohužel nejvýznamnější světové časopisy přijmout... proč, těžko říct.

Mrzutostí v článku
 http://www.osel.cz/8651-zastavi-lidstvo-nadchazejici-dobu-ledovou.html
Dr. Mihulky je, že opomenul, že to, co jsme už spálili doposud, naprosto stačí k vyloučení jakéhokoliv zaledňování na dalších alespoň padesát tisíc let. Další spalování fosilního uhlíku pro ochranu před nějakým velmi vzdáleným glaciálem věru není potřeba.

(Jinak, článek v Nature i komentář k němu se snadno najde napsáním Ganopolski do vyhledávání na www.nature.com, volně dostupné je ale jen editorovo shrnutí vpravo nahoře, jako na:
http://www.nature.com/nature/journal/v529/n7585/full/nature16494.html )

s pozdravem

 -------------------------------------------------------------
 RNDr. Jan Hollan, Ph.D.
 pracovník CzechGlobe,            www.czechglobe.cz
 Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.,  606 073 562,

 a Ekologického institutu Veronica
 Panská 9, 602 00 Brno             www.veronica.cz

  brněnský zastupitel a člen představenstva Technických sítí

                domů:
 Lipová 19, 602 00 Brno


 hollan@mail....cz     http://amper.ped.muni.cz/jhollan
 -------------------------------------------------------------