[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: venkovní osvětlení lampou HelluxVážený pane kolego,

tož ten návrh je stavebně úsporný: 5 m výška, tak po 80 m od sebe. Tak se ale žádná cesta osvětlit celá nedá, ani diodama s čočkama. Maximální relativní rozteč pro průběžné ovětlení bývala 1:6, diody umožňují až tak 1:8 při vynikající optické konstrukci. V tom navrženém provedení bude člověk před sebou vidět lampu a v kruhu pod ní ní i osvětlenou zem, aby se nebál, že už je kdesi v polích. Na cestu by z těch lamp šla tak čtvrtina světla, zbytek do zahrad. Aby mohl jít bezpečně kupředu, bude si muset lampu zakrýt rukou nebo dlouhým kšiltem.

Kabel a příkop nebudou levné. Svítit tam celou noc jistě není potřeba, natož naplno. 70W výbojka je naprostý "overkill". I 50W by byla příliš silná. Viděl bych to na nějaké diodové světlo se solárním panelem, slaboučké, ev. s infračidlem, aby trochu přidalo, když tam někdo jde. Takové, co svítí jen podél cesty.

Opticky nedokonalou soustavu, protože má nenulovou svítivost vodorovně, kde to už pouze škodí, ale celkem slušně svítící podél cesty v úzkém pruhu, jak je potřeba, nabízí firma pana Regece, http://www.ladysol.cz -- další vadou té soustavy je, že užívá LED s luminiforem, tj. různé bílé, ne jen čistě polovodičové jantarové, s fyzikálně zaručenou dlouhou životností a méně rušivé v nočním prostředí, příjemnější. Ale zato nabízí i řešení bezkabelové, solárně-akumulátorové. Asi by to ve Vaší lokalitě vyšlo levněji a rozhodně pak by to méně rušilo široké daleké okolí, vč. Vaší zahrady a oken. Jistě by se Vaše obec s panem Regecem domluvila.

Na zvážení je ale ještě další, daleko udržitelnější možnost. Neinstalovat tam lampy žádné. Není-li cesta plná děr, každý tudy trefí i bez lamp, stejně jako když jde nebo jede mezi vesnicemi. Svícení na známé, hladké cestě, vůbec ničemu nepomáhá. V bohatých čtvrtích na Floridě nebo v Silicon Valley v Kalifornii žádné veřejné osvětlení neinstalují. Jen otravuje, užitečné k ničemu není.

I v Brně je takových neosvětlených cest, kudy lidé v noci běžně chodí, nemálo. Já znám dobře ty v okolí svého bydliště či býv. pracoviště.

Jedna jde kolem hvězdárny z nám. Míru přes Kraví horu na Žižkovu, ta je navíc v té východní sestupné části nejprve hrozně rozbitá, přesto to nedělá žádné problémy. Studenti ji užívají tak do půlnoci úplně běžně. Kromě hlavní stezky je neosvětlený celý park na Kraví hoře se spoustou dalších cest, všechny se v noci užívají. Např. ty na Grohovu ulici, ve vydatně zarostlém svahu, silně zastíněné.

Jiná taková jde od kláštera na Mendlově náměstí vzhůru na Žlutý kopec, napřed jako pěšinka, pak jako cesta z betonových panelů. Také není hladká, ale přesto se jí v noci lidé nevyhýbají. Díky absenci místních oslnivých
lamp se odtud mohou kochat nočním Brnem i nebem nad ním.

Asi už znáte ten náš leták z Hostětína, na webu je v adresáři
  http://hostetin.veronica.cz/13/publikace/
 -- nejlepší možnost, neinstalovat lampy žádné, tam ale asi nezmiňujeme.

V té delší knížce http://www.veronica.cz/?id=4&i=710&id_kat=2 o tom snad něco mám.


v rychlosti zdraví
 J. H.