[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: Východy slunce - dotaz




ráda bych se Vás zeptala, zda lze na internetu nalézt časy východů slunce pro Brno 16 37´ východní délky a 49 12´severní šířky nebo i konkrétně na místo s GPS 49°11'28.887"N, 16°37'13.972"E ?

Děkuji a jsem s pozdravem
Olga Plchová

Uvedeny jsou v grafech na http://amper.ped.muni.cz/weather -- máte tam např. přehledy za každý měsíc, i přehled za dva a půl roku. Z grafů je také patrné, kolik světla doopravdy bylo, tj. jestli mohlo být jasno.

Spočítat si je lze programem
  http://amper.ped.muni.cz/jenik/astro/nights.php
-- defaultně ten program počítá konec a začátek občanské noci, v tabulce je ale uvedena i doba trvání svítání a soumraku, to je doba do východu slunce či od západu slunce.

Při zadání h=-0.8 program počítá přímo okamžiky, kdy se objeví či zmizí horní okraj Slunce, pokud by člověk stál na rovině. V Brně takové místo nikde není, přiblížením je jen pohled na jednu stranu, přes brněnskou kotlinu, z kopců kolem města.

Já teď dal letošní přehled pro Brno do čerstvě vytvořeného podadresáře results -- je to z české verze programu, východy se získají přičtením trvání svítání k výslovně uvedeným koncům občanské noci.
  http://amper.ped.muni.cz/jenik/astro/results/

Na tom, jestli je člověk pár kilometrů jinde, nijak nezáleží. Větší rozdíly působí různě studený vzduch u země (v zimě se jeho vlivem objevuje Slunce ve skutečnosti o chlup dřív, to ten program sám nezohledňuje, ač se do něj parametry ovzduší dají zadat). V každém případě, je-li člověk v údolí, tak ten ,,okamžik východu`` znamená leda to, že Slunce začne svítit na ev. mraky nad vámi, které jsou o kousek výše než okolní kopce. Na mraky, které jsou ve výšce několika kilometrů, začne svítit třeba už o deset minut dříve.

Reálné okamžiky východu a západu pro Vaši lokalitu za bezoblačného počasí záleží na hrbatosti rozhraní oblohy a obzoru kolem Vás. To se mění i sezónně, vlivem olistění. Počítávám takové věci kvůli datování založení kostelů, s tím je samozřejmě více práce, a bez zeměměřického úsilí se to dá přesně zjistit jen pozorováním, tedy astronomickým zaměřením obzoru (mapy málokdy stačí, neudávají totiž momentální výšku korun stromů...).

s pozdravem
 J Hollan, * v Brně