Schloss Tempelhof

Téma: ekovesnice, udržitelnost

Místo:

Schloss Tempelhof

374594 Kreßberg, Německo

Tel: 0049 7957 / 9239-030

E-Mail:besuch@schloss-tempelhof.de

Web: http://www.schloss-tempelhof.de

Oblast činnosti: pasivní domy, zemědělství, komunitní život

Reaguje na hrozby: není elektřina atd., zemědělství

Popis:prosinci 2010, po třech letech budování společenství a jeho vnitřní přípravě, koupila sku­pina asi 80 osob (převážně Němců) malý opuštěný zámek s okolními budovami (pasivní domy) a zemědělskou půdou, celkem 31 hektarů. Jednou z hlavních charakteristik této obce je její roz­hodovací struktura, která je založena na 100% souhlasu ve všech otázkách. Zemědělská pracovní skupina (AG Landwirtschaft und Gartenbau) zasadila první plodiny r. 2011. Jedno pole je již osázené slunečnicemi pro včely. Skupina chová kozy a používá jejich mléko pro výrobu sýra. Jiné skupiny vznikly, aby dostaly na udržitelnou úroveň topení, užívání elektřiny, vody, kanalizaci, hos­podářství a lidskou kulturu.

Jejich nejnovější projekt je zvaný „Earthship“ aneb Zeměloď. Earthship je typ pasivně solárního domu, který je vyroben z přírodních a recyklovaných materiálů (neplést se stavebním standardem pasivního domu). Zemělodě mají být „off-the-grid-ready“ domy s minimálním spoléháním se na ve­řejné služby a fosilní paliva. Zemělodě jsou konstruovány tak, aby využívaly dostupných přírodních zdrojů, zejména energie ze slunce. Jsou navrhovány s velikou tepelnou hmotou konstrukce a s pří­rodním provětráváním, které je podporováno komínovým efektem pro regulaci vnitřní teploty. V Tempelhofu stavěli v závěru roku 2015 první zeměloď v Německu, pomáhala přitom univerzita ve Stuttgartu a dobrovolníci. Budova by měla být používána hlavně jako veřejný prostor pro jednání v ekovesnici Tempelhof.

Jedná se o energeticky soběstačnou budovu, velmi tlumící vnější výkyvy teploty. Pěstují se v ní rostliny, voda se používá opakovaně, elektřina pochází z fotovoltaiky, budova je do jisté míry i tepelně izolována.

Pokud jde o obec, snaží se být nezávislá na potravinách ze zahraničí i na dodávkách elektřiny.

Aktéři: Schloss Tempelhof se opírá o tři základních pilíře: Nejprve je to „Grund-Stiftung am Schloss Tempelhof“, nadace vlastnící pozemek. Dále je zde „Genossenschaft Tempelhof eG“, druž­stvo, které staví, užívá a organizuje provoz budov ekovesnice. Posledním pilířem je „Tempelhof eV“, sdružení pro sociální projekty a organizace.

Financování: Zeměloď je financována z veřejných darů a materiál pro ni je darovaný též, jde větši­nou o opětovně použité komponenty jako sklo nebo pneumatiky. Hlavními sponzory jsou „Die Bunt­spechte“, „Getraenke Berger“, „Geberit“. Každý nový obyvatel musí zaplatit vstupní obnos 30 000 €.

Partneři: Při stavbě Zemělodě spolupracuje Schloss Templehof s univerzitou ve Stuttgartu.

Výsledky: Schloss Tempelhof má podobnosti se Sieben Linden: Obě jsou výlučné komunity, které se rozhodly realizovat své sny o udržitelném životním stylu v kombinaci s intenzivním společným životem. Uvidí se, nakolik bude fungovat i experimentální Zeměloď za letních veder a za dlouhých temných zim – jde totiž o koncept vyvinutý a fungující v slunném Mexiku s menšími sezónními vý­kyvy a s vyšší teplotou půdy, čili zeminy, do níž je budova zasazena. V každém případě je půso­bivý celý projekt i jeho organizace.

Schéma vodního hospodářství v budované stavbě Earthship:
schéma vodního hospodářství Earthship

kde je Schloss Tempelhof - mapa