Nízkoenergetický dům.

Diskusní forum katedry fyziky Ped. f. MU: Nízkoenergetický dům.


By J.svoboda on Unrecorded Date:

Jiz nekolik let si utvarim predstavu, jak by mel byt nizkoenergeticky dum postaven, aby se v nem prijemne zilo a aby jeho stavba nebyla drazsi nez stavba jinych domu (pri zachovani vysoke zivotnosti domu). Sve nazory mohu rozdelit do dvou kategorii -


1) Tepelnou a vlhkostni (stabilni vlhkost vzduchu) pohodu v dome lze dosahnout dvouvrstvou konstrukci obvodoveho zdiva - uvnitr dobre tepelne vodivy material (plna cihla, lity beton) s mikroporezni strukturou pro dobrou akumulaci vlhkosti, z venku asi 20 cm tepelne izolace (penovy polystyren, mineralni vata). Kvalitni izolace strechy alespon 20 cm izolace a podlahy alespon 15 cm izolace. Okna tesna a zasklena izolacnimi dvojskly s temer tretinovym tepelnym odporem vzhledem ke klasickemu dvojsklu. Tepelne ztraty takto postaveneho rodinneho domu pri -20 oC by mely byt pod 4 kW. Jsou - li prumerne tepelne zisky dane zivotem v dome a slunecnim zarenim 2 kW, bude nutno v dome topit jen pri venkovnich teplotach pod bodem mrazu, t.j. jen asi 2 mesice v roce. V takovemto domu neni treba delat ustredni topeni ci pripojku plynu. Topeni lze realizovat podstatne levneji jako teplovzdusne a topit lze drevem - odhadovana spotreba dreva na zimu asi 2m3. To jsou hlavni zdroje uspor, ktere kompenzuji naklady na izolace, takze nizkoenergeticky dum muze byt opravdu stejne drahy jako bezny dum.


2) zde bych zatim nechal prostor zcela otevreny napadum z vnejsku. Jde v zasade o to, jak prakticky realizovat zamer 1) a jak ho jeste doplnit dalsimi pasivnimi ci aktivnimi prvky, ktere dale vedou k usporam energie a vykazuji vysoky stupen ekonomicke navratnosti.

By Jhollan on Unrecorded Date:

Zcela souhlasim. Strucny text o takovem tematu
nabizim na adrese
http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/
v podadresari stavby.
Delsi text (brozurka) je se pak jmenuje stavby,
stejne jako adresar
Jenik Hollan

By Karasek on Unrecorded Date:

Zajimal by me vas nazor na reseni preslunenych mistnosti. Ve skole mame ve tridach, ktere smeruji na jih jihozapad dost potize, prestoze
mame nainstalovane zaluzie zevnitr (ty zaci uspesne nici). Ve tridach byva nesnesitelne horko, venku je frekventovana silnice, okna nelze plne otevrit ani v lete.

Neexistuje nejaka folie, ktera by zamezila IR zareni a lepila se zvenku ?
Jak to vypada financne ?

By Jhollan on Unrecorded Date:

Sepsal jsem k tomu nejake poznamky, viz
http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/stavby
Primo k vasim dotazum: omezit IR moc nepomuze, vinno je hlavne svetlo. Navic dodatecne montovatelnou IR-selektivni folii neznam.
Teploty lze snizovat vetranim od pulnoci do rana, ale to u vas muze jiste byt problem.
O duvod vice mit dobre mechanicke vetraci zarizeni.
Zaluzie, ktere mate, bych doporucoval namontovat mezi skla.
Pokud byste si porizovali nove, pak at maji hlinikovy povrch. Vice ostatne vyse uvedeny soubor.
Jenik Hollan

By Anonymous on Unrecorded Date:

Pardon, ty poznamky jsou v podadresari okna, tedy
http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/stavby/okna/prehrivani.html
Jenik Hollan

By Trna on Unrecorded Date:

Jaký je Váš názor na tepelné pumpy? Názory fyziků se různí, lajk tápe.

By Jsvoboda on Unrecorded Date:

Z fyzikalniho hlediska delaji tepelne pumpy presny opak co tepelne elektrarny. Elektrarny vyrobi ze 3 jednotek tepla 1 jednotku elektriny, tepelne pumpy z 1 jednotky elektriny 3 jednotky tepla. Kamna tedy nahrazuji tepelne cerpadlo + cast elektrarny a stoji podstatne mene. Tepelna cerpadla asi budou mit stale sve priznivce, nebot porad budou na svete lide, kteri touzi topit "lacino". Myslim, ze podstatne lepe je premyslet, jak topit postatne mene - izolace budov. Kdyby se vzdy penize utracene za tepelnou pumpu investovaly do zatepleni, mohli bychom potrebovat na topeni treba jen 1/10 tepla. Dum by pri tom dostal novy kabat a vypadal by hezky. V zasade jde o to, chci-li investovat do uspor, pak je prakticky vzdy vyhodnejsi investovat jinam, nez do tepelneho cerpadla. Ne kazdy je vsak ochoten takovou analyzu provest.

By Anonymous on Unrecorded Date:

V pripade, ze je zateplení domu jiz provedeno a samozrejme izolace se nedá na sebe vrsit do nekonecna. Zdi musi taky trochu "dychat", musi se vetrat atp. Myslíte, ze ani potom není vhodné premyslet o tepelne pumpe? Je mi jasne, ze k provozu tepelne pumpy je zapotrebi mit vhodne okolni podminky, jako treba studnu ci potok v blizkosti domu. Ale dejme tomu ze to vsechno je k dispozici. Existuje jiny uspornejsi zpusob topeni?
Proc se fyzici brani pouziti tepelnych cerpadel?

By Jsvoboda on Unrecorded Date:

Z hlediska "dychani" je tlusta izolace lepsi nez tenka, nebot vubec nejde o toky vzduchu pres zed, ale aby voda ve zdi nekondenzovala. Je-li 30 cm cihla a 5 cm polystyrenu, zustanou v cihle velke gradienty teploty a muze tam voda zkondenzovat.
V pripade 20cm polystyrenu toto nastat nemuze. Zdi vzdy dychaji dovnitr a snizovani vlhkosti v mistnostech se deje vetranim.
Fyzici se brani pouzivani tepelnych cerpadel z duvodu vysokych porizovacich nakladu. je to aktivni system, ktery muze vydrzet 10 az 20 let. Porizovaci naklady jsou neumerne vysoke prinosu. Nejlepe je topit drevem. Neni-li plyn, je vhodne tez topit akumulacnim (nocnim) proudem. Ten je levnejsi a z hlediska energeticke politiky priznivejsi, tepelne cerpadlo vsak na nej jet nemuze - melo by jen tretinu denniho vykonu.
Primarni je vzdy dum dobre zaizolovat. Byl - li uz zateplen, ale malo, byla to chyba a penize byly skoro vyhozeny

By Pasek on Unrecorded Date:

Kdyz pomineme úspory tepla izolací. Existuje levnější způsob vytápění?

By Jsvob on Unrecorded Date:

Pokusil jsem se odhadnout rentabilitu uspornych opatreni na www strance
rentabilita.

Jsem zvedav na vase ohlasy.

By Brusek on Unrecorded Date:

Tohle je ilustrace toho, kudy nam utikaji penize.
my picture

By Anonymous on Unrecorded Date:

Na strankach
http://www.ebuild.com
se lze seznamit se zasadami
budovani energ.uspornych domu,tzv. zelenych budov.

By Susicky on Unrecorded Date:

Chci se zeptat na stavbu bez tepelnych mostu
jak se daji odizolovat zaklady. Nevim jestli polystyren ci min. vaty maji dostatecnou unosnost pokud bych chtel barak stavet rovnou na ne. Stejne tak vzduchove zabrany jak je kvalitne provest kdyz treba pri instalaci sadrokartonu je stejne provrtam.
A posledni dotaz k tomuto - nekde sem cet ze se da stavet napr jen z polystyrenu pokud je stavba prizemni - povoli mi takovou stavbu tady v cechach a neni to jen kachna

By Galasek on Unrecorded Date:

Stavba z polystyrenu by nebyla asi to prave, jeho merna tepelna kapacita je nic moc, tedy setrvacne vlastnosti jsou minimalni.
Muj dotaz se vsak tyka neceho jineho, neni vhodnym tvarem pro nizkoenergeticky dum zaoblenejsi tvar ? Neco jako jurta ?
Text description

By Bronislav Bechnik on Unrecorded Date:

Ke clankum podle Hollan a Karasek z 8. ledna:
IR folie {i jine} dodava i s montazi firma NEXT
cena je 250 Kc/m2. Jsou vsak urceny pro montaz v interieru, maji malou zivotnost {3-5 let}.
V Ceske republice {Glaverbel Teplice} se vyrabi sklo s tvrdym pokovenim v cene asi 250 Kc/m2 a zivotnosti min.20 let.
Domnivam se, ze vyhodnejsi je vymena jednoho skla za dvojsklo se selektivni vrstvou {1000 Kc/m2} plus umisteni zaluzii mezi vnejsi sklo a dvojsklo, vysledkem bude vyrazne zlepseni tepelne pohody jak v dobe slunecniho svitu, tak zejmena v zime.

By Anonymous on Unrecorded Date:

Energeticke seminare na Veronice jiz nejsou,
misto nich lze vyuzit konzultace ve stredu v poradne na Panske (od 15 do 17), jak je to uvedeno na http://www.veronica.cz/energie.htm.

By Jeník on Thursday, February 01, 2001 - 12:23 am:

Doporuèuju radìji http://amper.ped.muni.cz/ekodum

By Jeník on Thursday, February 01, 2001 - 12:29 am:

A taky http://web.fsv.cvut.cz/lists/ekodum
-- pokyny viz http://web.fsv.cvut.cz/vic/lists.htm