By Ondrej on Unrecorded Date: |
Rad bych se zminil o castem omylu z oblasti fyziky, ktery mne v posledni dobe velmi rmouti. Problemovym terminem je slovo RELATIVITA. Pisalkove vsech zemi prevazne nevedome zneuzivaji tento termin pri obajobe ruznych postmodernich tezi, vetsinou s odkazem na A. Einsteina slovy "Vzdyt je to relativni...". Obzvlaste humorne to pusobi pri diskusi otazek etickych nebo jinak nefyzikalnich.
Pojem RELATIVITA nebo RELATIVNI, jak je minil Einstein, znamena asi nasledujici: nektere fyzikalni veliciny, ktere jsme byli dosud ze zkusennosti zvykli povazovat za absolutni (ve smyslu: jejich hodnoty jsou nezavisle na fyzikalnich vlastnostech mista pozorovani, jako rychlost nebo gravitacni pole), absolutni nejsou, jsou relativni (ve smyslu: zavisle na fyzikalnich vlastnostech mista pozorovani); napriklad rychlost plynuti casu, vzdalenost dvou bodu, intenzity ruznych poli. Naopak fyzikalni veliciny, ktere jsme povazovali za relativni, jsou absolutni (ve vyse uvedenem stejnem smyslu); napriklad rychlost svetla, kvadraty 4-velicin.
Tato experimentalne overena fakta nemaji nic spolecneho se spekulacemi typu "Muze to byt jinak", naopak, jednim z fundamentem teorii relativity je nezavislost "vlastnosti okolniho sveta" (tvaru fyzikalnich zakonu, chcete-li) na parametrech mista pozorovani, nebo dokonce osobe pozorovatele.
By Bohca on Unrecorded Date: |
Vite nekdo, jak pracuje tzv. svetelny mlynek ?
Nazyva se to take radiometr, nebot reaguje na IR zareni? Proc se toci ?
By J.Svobodova on Unrecorded Date: |
Existuji dva typy svetelnych mlynku, navenek se moc nelisi(jen smerem otaceni), (ovsem porizovaci naklady jsou nesrovnatelne).
Ten castejsi pripad, byva mlynek, ktery se po ozareni otaci cernou stranou lopatek ve smeru zareni, nejde zde o projev tlaku zareni,to by smer otaceni musel byt vskutku opacny, ale o efekt zpusobeny casticemi zbytkoveho plynu v bance.
Druhy pripad je mlynek mnohem drazsi a konstrukcne narocnejsi, otaci se po ozareni lesklou stranou lopatek ve smeru zareni a demonstruje tlak svetla zpusobeny dopadem fotonu.
By Zacek on Unrecorded Date: |
Jakym zpusobem lze poridit fotografie v infracervene oblasti ? Musi na to byt specialni fotoaparat?
By Jindra on Unrecorded Date: |
Primy fotograficky zaznam IR zarice je mozny pouze do vlnoveho oboru 1.35mikrometru a to uz jen za docela extremnich labor.podminek. Je treba specialnich IR cocek a specialniho filmu. Jiny zpusob zaznamu lze ziskat pomoci tzv.obrazoveho menice, ktery IR obraz prvadi na viditelny.
Podrobnosti viz v dokumentech:
IR photography: http://www.mat.uc.pt/~rps/photos/FAQ_IR.html
By Anonymous on Unrecorded Date: |
Co jsou to tzv.germicidni zarice ?
Pouziva se to v lekarstvi.
By Radka on Unrecorded Date: |
Germicidni zarice jsou zdroje UV zareni, jde o zareni, ktere po nekolika minutach hubi mikroorganismy ve vzduchu a okoli, zachazi/li se s nimi podle navodu nejsou nebezpecnejsi nez horske slunce. (vyzaruji vsak na jinych vln.delkach - kratsich). Obycejne sklo je pro ne temer nepropustne.
By Vaverka on Unrecorded Date: |
Proc je obloha pres den spise modra a rano a vecer do cervena ?
By Petrik on Unrecorded Date: |
Koukni na obrazek, modrejsi cast spektra se proste rozptyluje ve vzduchu (vodni pare) vice
nez dlouhovlnejsi cervena.
By Slezackova on Unrecorded Date: |
Jak pracuji tzv.airbagy ? Deti se me na to ptaly.
By Jindra on Unrecorded Date: |
Princip airbagu je na obrazku
prevzatem z >>
http://whyfiles.news.wisc.edu/032air_bag/how_work.html
By Anonymous on Unrecorded Date: |
Airbagy jsou trochu derave polstare, ktere se nafouknou v case mensim nez 1/20 sekundy po naraze a asi behem 1/3 sekundy se zacinaji vypoustet.
Naraz zpusobi zazeh definovane exploze, pri niz se expanduje pod vysokym tlakem plyn (dusik)do vaku. Vak pusobi na osobu znacnou
silou, vse je vypocitane pro bezne rozmery dospeleho, ktery neni prilis blizko volantu (prip. palube vozu).
Male osoby a deti mohou byt
silou airbagu i ohrozeny, tlak.sila je standardne nastavena na hrudnik dospeleho. Pokud airbag zasahne hlavu ci krk, muze cloveka i zabit.
Deti by zasadne nemely sedet v predu a mely by byt jako vsichni pripoutany. Mensi osoby by si mely radeji airbag vypnout. Ve vyvoji je tzv.inteligentni airbag, ktery cidly v sedadle nejprve otestuje rozmery sediciho a vse pak prenastavi tak, aby osoba prip.expanzi nebyla zranena.
By Prvnak on Unrecorded Date: |
Proc se slana voda vyparuje pomaleji nez sladka ?
By Ucitel on Unrecorded Date: |
odpoved panu Prvnakovi
slana voda ma větsi povrchove napeti, nez voda sladka (chapeme ji jako vodu "znecistenou" soli). Molekuly vody proto musi prekonat vetsi potencialovou barieru pri vyparovani a k tomu potrebuji vetsi enrgii.
By Miroslav Ponec on Unrecorded Date: |
Proc pod draty vedeni vysokeho napeti je slyset huceni?
A jaktoze neni v jejich okoli tak silne pole, ze by ovlivnilo elektronicke pristroje?
By Maruska on Unrecorded Date: |
Nevim to jiste, ale
domnivam se, ze zvuk je zpusoben, jemnym chvenim
dratu vlivem stridani pritahovani a odpuzovani
dratu s VN frekvenci 50Hz a fazovym posunem.
Pri namraze se na dratech vlivem techto malych
posunu mohou praskat vrstvicky ledu a vydavat
takove huceni.
By JOb on Thursday, March 21, 2002 - 11:23 pm: |
Ad: Hucení drátu: Taky neco z toho mohou být Strouhalovy trecí tóny. Ty vznikají pravidelným odtrháváním vírú ve vzduchu proudícím kolem drátu. Závisí na polomeru drátu a rychlosti vzduchu, ale nezávisí na materiálu drátu (a ovsem ani na tom, ze jím tece proud). Viz: Strouhal, Akustika.
By Anonymous on Monday, May 27, 2002 - 12:22 pm: |
Muzete prosim kratce vysvetlit pojem "Schumannova resonance"? Jak souvisi s moznosti magnetickeho prepolovani? Je mozne v brzke budoucnosti ocekavat magneticke prepolovani?
By Anonymous on Monday, November 11, 2002 - 07:49 pm: |
Dobrej....
Mam takovej dotaz....fakt nevim co s tim...mam takovou pøedstavu:
Mam uzavøenej dutej pøedmìt jedoucí urèitou rychlostí (napø: vlak)...a ten má dva otvory...jeden ze pøedu na jednej stranì a druhej ze zadu na druhej stranì (napø:vlak s otevøeným oknem vpøedu z prava a zezadu z leva)....a dál...lze hodit pøedmìt do jednoho okna takovou rychlostí aby vylítl z duhého okna na druhé stranì v opaèné èásti vlaku?
v tom pøípadì by mìl hozený pøedmìt zmìnìnou dráhu- nelineární z pohledu èlovìka který je uvnitø vlaku.
..................
Asi z toho neusnu.
By Anonymous on Thursday, July 03, 2003 - 10:02 am: |
k tomu vlaku, urcite to mozne je, vlak se pohybuje rovnomerne primocare, predmet take ale ve smeru kolmem na pohyb vlaku, vzhledem k cloveku ve vagonu predmet poleti sikmo napric vagonem od jednoho okna ke druhemu samozrejme pokud zapocitame gravitaci pak po krivce.
By Anonymous on Tuesday, July 08, 2003 - 09:24 am: |
mam doma faynmanovy prednasky o fyzice a potreboval bych doucit potrebnou matematiku, uvitam radu.
By Anonymous on Tuesday, July 15, 2003 - 10:15 am: |
mel bych tady takovou zajimavost, ktera se tyka gravitacniho pole pokud známe unikovou rychlost telesa z povrchu planety muzeme ji dosadit do vzorce pro zpomaleni casu z s.t.r. a tak vypocitame zpomaleni casu pusobene gravitacnim polem. mam to overeno. presnou unikovou rychlost vypocitame ze vzorce dva x gravitacni konst. x hmotnost telesa deleno v zavorce polomer minus gravit. konst. x hmotnost telesa deleno tri x rychlost svetla na druhou to vsechno pod odmocninou. unikova rychlost je zjistena z potencialni energie v gravitacnim poli a clen gravitacni konst. x hmotnost deleno tri x rychlost svetla na druhou je relativisticka korekce.
By Anonymous on Tuesday, October 07, 2003 - 10:27 pm: |
Zajímalo by mì, jak funguje gyroskop a absorpèní chladnièka.
By Anonymous on Tuesday, October 19, 2004 - 08:25 pm: |
Dobrý den možná to sem vùbec nepatøí ale chtìl bych vás poprosit o øešení jednoho pøíkladu :Z jakou rychlostí opustí hoøèíkovou katodu elektron po dopadu fotonù o frekvenci 1000THz.Mnìlo by se jednat o fotoelektrický jev.Nikde sem nenašel øešení a proto sem se uchýlil k tomuto øešení ,takže kdyby byl nìkdo tak ochotný a poradil mi s øešením pøíkladu na pepec@centrum.cz .Dìkuji