Fyzika na gymnáziu a S©

Diskusní forum katedry fyziky Ped. f. MU: Fyzika ve ąkole: Fyzika na gymnáziu a S©

Zde je místo pro vaąe postřehy, zkuąenosti, náměty a střety názorů na fyziku pro gymnázium a střední ąkolu.

By Jasna on Unrecorded Date:

Kolik času věnujete na gymnáziu laboratorním pracem ? Stihla jsem za pul roku jen dve, mate nejaky tip, jak z toho ven v ramci dotace 2,5hodiny fyziky tydne?

By Jancikova on Unrecorded Date:

Resime to tak, ze vhodnou laboratorní práci si pripravi dva ľáci do hodiny, rychle to postatné predvedou a okomentují, data napíąou na tabuli.
Ostatní mají do přístě za dom.úkol ta data vyhodnotit a vytvorit primo do sesitu protokol.
Namátkově to kontroluji a klasifikuji.

By Nabelek on Unrecorded Date:

Ja to resim blokovou vyukou spolu s kolegou chemikarem se stridame.

By Anonymous on Unrecorded Date:

Chcete si projit fyziku, ktera se objevuje v serialu StarTrek ?
Zde je odkaz:

http://www.newscientist.com/nsplus/insight/startrek/startrek.html?NWSred

By Polakova on Unrecorded Date:

Proc je chybne ztotoznovat pojmy foton a kvantum zarive energie ?

By Anonymous on Unrecorded Date:

Asi proto, ze foton je nositelem kvanta energie,
je ma krome kvanta energie na krku i jine vlastnosti, hybnost atd.

By Roman on Unrecorded Date:

LIDI, zkousel nekdo z vas testy SCIO z fyziky ?
Jake jsou vase pocity ?

By Nosek on Unrecorded Date:

No, nemyslim si, ze jsem na tom s fyzikou spatne,
na Videnske jsem mel vzdy za 1, nebylo to me hobby, ale i ted na VS nemam potize. Testy SCIO jsem resil bez potizi, ale desne me omezoval ten casovy limit, proste zpusob, kdy mam resit sadu uloh a mam na to relativne kratky cas vede k tomu, ze clovek se boji hloubeji zamyslet a pokud ho to reseni netrkne ihned radeji ulohu vynech a jde dal. Jo, to mi vadilo. Spise by se meli sondovat nekteri kantori, myslim, ze by rada z nich moc neuspela.

By Ondra on Unrecorded Date:

Myslim, ze by meli napred otestovat ucitele a pak s tim otravovat studenty, proc se porad vsichni chteji skatulkovat ?

By Admin on Unrecorded Date:

Na techto strankach najdete sice jen demo na softwarovy produkt Crocodile Clips Physics,
ale zato budete prekvapeni, jak komplexne, vtipne
a pohodlne s nim lze vytvaret vyukovy material.
Vyzkousejte.
http://www.crocodile-clips.com/

By Josifek on Unrecorded Date:

http://www.sicyon.com/Sicyon17.exe


Maly pomocnik pro velke vypocty, prevody, grafy ap.

By chudina on Wednesday, March 28, 2001 - 11:13 am:

Existuji nejake predpisy, ktere zakazuji praci se rtuti na zakladni skole?
Co delat jestlize se vam vylije rtut na zem ?

By Marek on Monday, May 21, 2001 - 10:38 am:

Rad bych zareagoval na slecnu (pani?) Polakovou. Kde jste slysela, ze se tyto pojmy nemaji zamenovat? Foton je kvantum elektromagnetickeho pole. Mozna, ze kdyz se pouzije tento vyraz, zabranime tim zamene s jinym druhem zareni (napr. casticovym, nebo gravitacnim vlnenim). jinak opravdu nevim.

By Anonymous on Friday, July 06, 2001 - 09:15 pm:

Jiz bylo receno ze proto, ze foton je nositelem kvanta energie,
je ma krome kvanta energie na krku i jine vlastnosti, hybnost atd.

By JOb on Saturday, March 16, 2002 - 01:26 pm:

Hg: Je-li to jen trochu mozne, stoji za to cely pokus se rtuti delat na velike ploche misce, v jakych se vyvolavaly velke cernobile fotopapiry, nez existovaly minilaby.
Rtut na podlaze lze pohltit do zinkoveho prachu ci krupicek coby amalgam (a pak zamest ci vysat). (Jine kovy nezkousejte, zelezo amalgam netvori, med je draha a hlinik dela ve styku se rtuti hotova pestva, jak se oxyduje). Nebo lze rozdrcenou sirou prevest rtut na netekavy a prakticky nejedovaty cerny sirnik rtutnaty. Je ale nutno cerstve rozdrtit kusovou siru a neuzivat "sirny kvet", ktery reaguje mnohem pomaleji nebo vubec ne.
Jinak predpokladam, ze pouzivani rtuti je urcite nejak zakazano.

By adam on Sunday, October 26, 2003 - 06:18 pm:

chtìl bych se zeptat, proè pøi zvedání tìlesa potøebuji jen sílu opaènou k síle gravitaèní. neznamená to, že potom pro zmìnu stavu tìlesa z klidu do rovnomìrného pøímoèarého pohybu nepotøebuji žádnou sílu? je to doopravdy tak? napadlo mì to tak, že když posunete závaží o hmotnosti m vodorovnì do vzdálenosti 2m, vlatnì z fyzikálního hlediska "mechanicky nepracujete", jak jsem se doèetl, neboť pùsobíte jen sílou kolmou k pohybu, což by dle mého úsudku mìla být tedy síla opaèná k síle gravitaèní. díky moc

By Anonymous on Thursday, December 04, 2003 - 07:25 pm:

Tak asi takhle: Podle II. Newtonova pohybového zákonu (síly) platí: Chceme-li zmìnit pohybový stav tìlesa (uvést do rovnomìrného pohybu, zastavit, urychlit, zpomalit, zmìnit smìr rychlosti, ...) musíme pùsobit silou. Jev, kdy pùsobíte na tìleso silou opaènou k síle gravitaèní lze popsat pro zmìnu I. Newtonovým pohybovým zákonem (setrvaènosti): Jestliže na izolované tìleso nepùsobí žádné síly nebo !!! jsou-li všechny pùsobící síly v rovnováze!!!, pak se pohybový stav tìlesa nezmìní. Co to tedy znamená. Budete-li pùsobit na tìleso silou opaènou k síle gravitaèní, dojde pouze k tomu, že zanikne reakce podložky zpùsobující statické tøení a "tlakové" pùsobení mezi podložkou a tìlesem, ale nikdy nedojde k uvedení tìlesa do pohybu. K tomu by bylo potøeba pùsobit ještì jinou silou libovolného smìru, pak by se tìleso pohybovalo rovnomìrnì zrychleným pohybem se zrychlením a= F/m.
A teï k druhé èásti: Mechanická práce je vázána na zmìnu polohy zpùsobené silovým pùsobením (lépe jeho rovnobìžným prùmìtem ve smìru pohybu). Co z toho. "Nepracujete" pakliže pùsobíte silou, ale nemìní se dráha (držíte-li tøeba tìžkou nákupní tašku), nebo je-li síla kolmá na smìr pohybu, taková síla ale nemùže být pøíèinou tohoto pohybu, takže nemá smysl uvažovat práci(gravitaèní síla na cyklistu jedoucího po rovinì). Doufám, že jsem podchytil vìtšinu možností. Radek

By Cyril Regner on Wednesday, August 04, 2004 - 07:18 pm:

mam dotaz ohledne aberbace...pokud do svetelneho kuzele vynesu rychlosti dvou pozorovatelu s relativni rychlosti,vychazi mi,ze pri dosazeni rychlsti svetla se musi cas nekonecne zpomalit...jak to tedy je?

Diky,cyril.